Regióny Prešov Poprad

Do Európskeho týždňa mobility sa zapája aj najväčšie mesto pod Tatrami. Pre obyvateľov má pripravené viaceré aktivity

Zdroj: poprad.sk

POPRAD – Mesto Poprad sa aj tento rok zapája do Európskeho týždňa mobility (ETM), ktorý prebieha od pondelka až do 22. septembra. Popradská samospráva sa rozhodla pripraviť viacero aktivít. „Prvou bude možnosť bezplatného cestovania mestskou hromadnou dopravou. Jeden autobus totiž môže na ceste nahradiť aj desiatky áut. Nechať svoje auto doma a zvoliť si inú alternatívu, môžu obyvatelia ako i návštevníci mesta aj v stredu 18. septembra. Pre všetkých je totiž pripravená 5-hodinová jazda zadarmo na nových verejných bicykloch,“ informovala hovorkyňa mesta Poprad Jarmila Hlaváčová.

Hlavným sloganom tohtoročného ETM je „Prejdime sa spolu“, mesto Poprad si preto pre školákov pripravilo celotýždňovú aktivitu s názvom Popradský pešivláčik. „Je to ekologický, bezpečný, rýchly spôsob dopravy do škôl. Cieľom aktivity je motivácia žiakov základných škôl (ZŠ) a zároveň ich rodičov, aby počas jedného týždňa nahradili cestovanie do školy autom príjemnou rannou prechádzkou s ostatnými kamarátmi. Aktivita podporuje zdravý životný štýl detí, posilňuje priateľské vzťahy medzi spolužiakmi a vzájomnú komunikáciu a podporuje vedomosť detí o dopravných predpisoch pre chodcov,“ upozornila Hlaváčová. Žiaci a ich rodičia takto zároveň predchádzajú zápcham a znečisťovaniu ovzdušia v meste. Aktivita je určená pre žiakov prvého stupňa základných škôl, ktorí budú takto zároveň súťažiť za svoju školu.

ETM je najväčším a najrozšírenejším podujatím, ktorého cieľom je ovplyvniť mobilitu, mestskú dopravu a zlepšiť zdravie a kvalitu života občanov. Umožňuje mestám či obciam vyskúšať si alternatívy trvalo udržateľnej dopravy, ako sú verejná hromadná doprava, chôdza či cyklistika. Práve takýmito spôsobmi dopravy sa totiž môžu znížiť emisie uhlíka, zlepšiť kvalita ovzdušia a mestské časti tak môžu byť príjemnejšími miestami pre život a prácu. Mestá, ktoré podporujú chôdzu či jazdu na bicykli, sú vnímané ako atraktívnejšie, s nižšími emisiami, menším preťažením a vyššou kvalitou života pre svojich obyvateľov.

 „Aj preto samospráva pravidelne realizuje trvalé opatrenia, ktoré zvyšujú bezpečnosť a skvalitňujú podmienky pre obyvateľov využívajúcich alternatívne a udržateľnejšie formy mobility. Medzi ne patrí budovanie nových cyklistických chodníkov, sprístupnenie tzv. bikesharingu, pravidelné natieranie priechodov pre chodcov reflexnými nátermi či nasvietenie priechodov,“ dodala Hlaváčová.