Regióny Prešov

VIDEO TORNÁDO na Slovensku? TOTO vystrašilo STOVKY ľudí!

Prachový vír vo Svidníku. ZDROJ: Marek Kalanin FB

SVIDNÍK – Dramatické chvíle si počas víkendu prežili obyvatelia východného Slovenska. Vo Svidníku s im totiž naskytol nevídaný pohľad. Ľudí tam vystrašil jedinečný úkaz, ktorý sa týčil do poriadnej výšky! Strašidelné divadlo trvalo niekoľko minút.

 

Ľudí vystrašil skutočne desivý úkaz. Mnohí si dokonca mysleli, že by mohlo ísť o tornádo. V skutočnosti však nešlo o nič nebezpečné. Cez víkend sa na východe Slovenska totiž objavil fascinujúci prachový vír, ktorý dosiahol pozoruhodné rozmery. Aj keď sú prachové víry pomerne bežné a viac-menej neškodné, tento predsa len vzbudzoval rešpekt.

Mohutný vír našťastie nespôsobil žiadne škody, ale obyvateľov Svidníka poriadne vystrašil.

Ako vysvetľujú meteorológovia z imeteo.sk, prachový vír je jav podobný tornádu, avšak nedosahuje takú veľkosť a nevzniká počas búrky, ako tornádo. Preto nie je pripojený k žiadnym oblakom.

„Tvorba prachového víru je zapríčinená silným zohrievaním pôdy, pričom prehriaty vzduch stúpa smerom nahor, zatiaľ čo okolité masy vzduchu sú pomerne chladné. Tento kontrast vzduchových hmôt spôsobuje toto vírenie,“ vysvetľujú odborníci.

Pokiaľ prachový diabol dorazí nad chladnejšiu časť zemskej pôdy, napríklad nad trávnik, tak má tendenciu rýchlo zanikať.