CESTOVNÝ RUCH V KONCOCH: Podnikatelia sú na pokraji zúfalstva, mesačne prídu o státisíce

POPRAD, TATRY – Gastronómia a hotelierstvo na Slovensku, ale hlavne na jeho východe melie z posledného. Majitelia prevádzok sú zúfalí. Súčasná epidemiologická situácia ich dostala do bezvýchodiskovej situácie. Aktuálne opatrenia a čierna farba okresov totiž nateraz zavreli brány mnohých hotelov, či reštaurácií.

 

Slovensko opäť prehráva boj s koronavírusom, bojujeme s treťou vlnou pandémie. Aktuálne farby covid automatu sú viac ako žalostné. K dosiahnutiu 60% zaočkovanosti v krajine stále chýba viac ako 700 tisíc ľudí. So zaočkovanosťou oproti západu Slovenska značne zaostáva jeho východ, čo sa odzrkadlilo najmä na opätovnom uzatváraní prevádzok. K aktuálnym opatreniam a problémom s ktorými sa podnikatelia v cestovnom ruchu potýkajú sa vyjadrili prezident Zväzu cestovného ruchu na Slovensku Marek Harbuľák a podpredseda predstavenstva oblastnej organizácie cestovného ruchu pre Vysoké Tatry Richard Pichonský.

„My rešpektujeme aká je momentálne situácia v nemocniciach, ale logicky za to nemôžeme. Zároveň sme ochotní podniknúť všetky kroky k tomu, aby sme za sprísneného režimu ostali otvorení. Mrzí nás, že vláda prijala opatrenia, ktoré sa týkajú nášho segmentu, navyše bez predošlej komunikácie s nami.“

Ľudia vyhľadávajú služby v zahraničí

Podľa podpredsedu predstavenstva oblastnej organizácie cestovného ruchu Vysoké Tatry Richarda Pichonského ľudia, ktorí chcú a sú očkovaní, kvôli tomu, že nemôžu využívať služby našich hotelov a reštaurácií, za nimi cestujú do zahraničia. „Žiadali sme od vlády, aby zosúladila opatrenia s okolitými krajinami. Faktom totiž ostáva, že ľudia z prihraničných regiónov využívajú služby za hranicami. To znamená, že chodia za službami, ktoré im nie sú poskytnuté na Slovensku a míňajú peniaze v zahraničí v čase, keď najviac trpí náš sektor. Dokonca títo ľudia potom zhoršujú epidemiologickú situáciu v rámci cezhraničného prechodu.“ Podpredseda sa ďalej vyjadril, že k obmedzeniu mobility populácie týmito opatreniami nedôjde, keďže ľudia naďalej cestujú a využívajú služby mimo Slovenska.

COVID automat

COVID automat platný od 22.11. Zdroj: korona.gov.sk

Finančná pomoc od štátu nestačí

Od 15. októbra si prudký nárast nakazených v krajine, vyžiadal mimoriadne opatrenia. Väčšine reštaurácií, hotelov, wellness a fitness centier odzvonilo a museli opätovne zavrieť svoje prevádzky. Vláda poskytuje finančnú pomoc a to v takej miere, že uhradí 60% platu zamestnancov. Pichonský však poukazuje na to, že tieto dotácie podnikateľom nestačia. „Štát čiastočne kompenzuje výdavky na zamestnancov a to v miere približne 60% celkových nákladov. Dofinancovať zamestnancov však musíme z vlastných zdrojov. Popri tom však musíme platiť za energie, úhrady za zmluvy a kontrakty s inými firmami a paušálne platby, čo tvorí ďalších približne 40% celkových nákladov spoločnosti. Navyše nám stále prichádzajú faktúry za tovar a služby, ešte z čias, keď sme boli otvorení. Takže zárobky nemáme žiadne, ale náklady vo výške 60% nám ostali,“ priblížil podpredseda. Podľa jeho slov by štát mal do vyššej miery kompenzovať straty podnikateľov a ich zamestnancov alebo by si mal priznať, že slovenská ekonomika neunesie ďalší lockdown. „Tu nejde o podnikateľské riziko ale o to, že štát nám bráni v podnikaní.“ Pichonský vidí riešenie situácie v tom, že opatrenia by mohli umožňovať majiteľom gastro prevádzok generovať tržby aspoň na úrovni 60%.

Schéma nákladov a príjmov

pandémia, hoteli, náklady, príjmy, ekonomika

Schéma nákladov a príjmov priemerného hotela pred a počas pandémie. Zhotovil: Richard Pichonský

Pokračovať na ďalšej strane

Viac o téme: cestovný ruch, hotelierstvo, opatrenia, pandémia, Poprad, prevádzky, Vysoké Tatry

Súvisiace články