Regióny Prešov Bardejov

Bardejovským kúpeľom vzrástli v minulom roku tržby i zisk. Plánujú rôzne rekonštrukcie aj novinky

Zdroj: TASR / Milan Kapusta

BARDEJOV – Za rok 2019 dosiahla akciová spoločnosť Bardejovské kúpele tržby vo výške 15,8 milióna eur, čo predstavovalo nárast o 14,62 % oproti roku 2018, keď zaznamenala tržby vo výške 13,7 milióna eur. Prejavilo sa to aj vo zvýšenej ziskovosti, ktorá oproti roku 2018 vzrástla o takmer 40 % na 1,7 milióna eur. Informovala o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov Tamara Šatanková.

 

“Za rastom tržieb a zisku stojí medziročne zvýšená návštevnosť až o 11,4 %. Rast bol predovšetkým v kategórii samoplatcov. Vlani navštívilo Bardejovské kúpele 31.011 osôb, čo bolo o 3174 osôb viac ako v roku 2018. Kúpele vlani zaznamenali aj zvýšenie počtu prenocovaní o 17.289, na celkových 289.353. Medziročne to predstavuje nárast o 6,3 %,” uviedla Šatanková. V roku 2019 dosiahli podľa jej slov zatiaľ najlepšie hospodárske výsledky vo svojej histórii. Medziročný nárast bol hlavne na strane slovenských samoplatcov, a to o viac ako 20 % oproti roku 2018. Mierny nárast zaznamenali aj klienti zdravotných poisťovní a rekondičné pobyty.

 “Ako najväčšiu pomoc hodnotíme zavedenie takzvaných rekreačných príspevkov, ktoré sa naplno rozbehli hlavne v poslednom kvartáli roka 2019. K zvýšenej návštevnosti prispela aj lepšia ekonomická úroveň obyvateľstva a ochota obyvateľov míňať financie na zdravie a relax. Odvetviu pomohla aj znížená DPH na ubytovanie a pokles DPH na niektoré potraviny,” skonštatovala Šatanková s tým, že rekreačné poukazy veľkom využívajú predovšetkým zamestnanci väčších podnikov. Ako ďalej povedala, za posledné desaťročie kúpele investovali do svojho rozvoja vrátane liečebnej starostlivosti, ubytovania a športového vyžitia pre klientov približne 15 miliónov eur.

Nový služobný výťah, či nové wellness centrum

“V súčasnosti realizujeme najväčšie tohtoročné investície. Prvou je renovácia pracoviska Prominent približne za 60.000 eur, ktorá sa začala v polovici februára. Druhou je komplexná rekonštrukcia druhého poschodia v hoteli Ozón, v najväčšom ubytovacom zariadení, za približne 650.000 eur. Okrem toho sa k Ozónu pribuduje aj nový služobný výťah približne za 90.000 eur,” povedala obchodná riaditeľka.

  “V budúcnosti máme v pláne vybudovať nové vonkajšie wellness centrum medzi hotelom Ozón a Alexander s odhadovanými nákladmi približne 2 až 3 milióny eur, kde bude aj vonkajší nerezový bazén, nové parkovacie plochy a nová promenáda. Pokračujú prípravné práce na rekonštrukciu budovy zvanej Karoly, ktorá má teraz štatút národnej kultúrnej pamiatky. Pred detskou liečebňou postavíme detské ihrisko,” doplnila Šatanková.

V ďalších rokoch kúpele rátajú s budúcim športovým areálom neďaleko od vstupu do areálu kúpeľov, kde bude na ploche 24 hektárov golfové ihrisko s deviatimi jamkami. “Výška investície s celým zázemím predstavuje zhruba 1,2 milióna eur. Najnáročnejšia rekonštrukcia čaká historický hotel Dukla, čas výstavby a predpokladané náklady nie sú uzavreté, odhady sú na úrovni približne 12 miliónov eur,” dodala Šatanková.