Dobre vedieť Regióny Prešov Kežmarok Top

AKTUÁLNE Známe SLOVENSKÉ hydinárne KRACHUJÚ! Vznikli už pred 40 rokmi, významný PODNIKATEĽ skončil v rukách POLÍCIE: Vieme viac

Ilustračné foto: ZDROJ: archív zoznam.sk
Ilustračné foto: ZDROJ: archív zoznam.sk

KEŽMAROK – Známy slovenský spracovateľ hydiny krachuje. Kežmarská spoločnosť Hydina SK mieri do konkurzu. Štátu pritom dlhuje milióny a topí sa v stratách. Navyše jej konateľ si už posedel za mrežami pre podozrenia z daňových podvodov.

Spoločnosť patrí medzi najväčších spracovateľov hydiny na Slovensku. Podtatranský výrobca začal písať svoju históriu už pred 40 rokmi ako štátny podnik, neskôr fungoval ako súkromná firma. No už roky čelí problémom. A v posledných dňoch minulého roka košický mestský súd začal konkurzné konanie na jej majetok, o ktorý požiadala samotná spoločnosť. Informoval o tom Kryptomagazin.

Hlboká strata a 5-miliónový dlh na daniach

Kežmarská spoločnosť Hydina SK je už niekoľko rokov v hlbokom mínuse. Hoci tržby jej mierne stúpali, zisk dosiahla naposledy v 2018. Podľa posledných dostupných čísel, rok 2022 ukončila v strate 175-tisíc eur. Predchádzajúce roky boli ešte horšie, a to mínus 225- až 430-tisíc.

Hydinárne majú taktiež obrovský dlh voči štátu. Finančná správa evidovala k novembru dlh na daniach takmer 4,9 milióna eur, uvádza FinStat.

Vyšetrovanie pre podvody s vrátkami DPH

Veľkopodnikateľ Pavol Konkoľ, ktorý stojí aj za viacerými ďalšími hydinárskymi firmami, si pred časom posedel vo väzbe. Dôvodom bolo podozrenie z daňových podvodov. Na konci fiktívneho obchodovania medzi reťazcom firiem mali byť neoprávnené vratky DPH a krátenie daní. Fiktívne mali pritom realizovať predaje linky na spracovanie hydiny a vystavovať fiktívne faktúry, informovali Aktuality.

Podozreniam z daňových trestných činov nečelil sám. Spolu s ním zadržali v roku 2018 aj jeho manželku a obchodného partnera. Zatiaľ čo túto dvojicu neskôr prepustili s monitorovacím náramkom, Konkoľ strávil vo väzbe vyše roka, uviedli Hospodárske noviny.