Regióny Prešov Košice Michalovce Top

AKTUÁLNE Je nariadený ZÁKAZ stretávania! ŠÍRI sa vysoko INFEKČNÉ ochorenie! TOTO by ste mali vedieť

Doktor, lekár, zdravotníctvo, pozor. Zdroj: pixabay.com
Ilustračné foto: ZDROJ: archív zoznam.sk

PREŠOV – Hygienici už niekoľko týždňov evidujú žltačku typu A medzi obyvateľmi v prešovskom okrese. Prvá sa objavila začiatkom letných prázdnin v obci Lesíček. V tejto obci bolo doteraz zaznamenaných 43 prípadov. Hygienici prijímajú opatrenia a spúšťajú informačnú kampaň.

Infekčné ochorenie sa začalo šíriť aj do susedných obcí, štvrtok 7. septembra boli nahlásené tri laboratórne potvrdené ochorenia na žltačku typu A z obce Tuhrina, ktorá susedí s Lesíčkom. Celkovo v obci evidujú šesť prípadov. V ďalšej susednej obci Červenica hlásia tri prípady žltačky u detí. Podľa regionálneho hygienika Jozefa Vargu, všetky deti, u ktorých bolo ochorenie zaznamenané žijú v podmienkach s nízkym hygienickým štandardom. Podľa neho existuje podozrenie na ďalšie šírenie žltačky v spomínaných obciach, s potenciálom šírenia do ďalších lokalít, píše Pravda. Okrem tejto lokality boli prípady zaznamenané aj vo Veľkých Kapušanoch v okrese Michalovce.

Opatrenia ako za pandémie?

Od štvrtka 7. septembra boli prijaté opatrenia, v rámci ktorých sa všetky deti s pobytom v spomínaných obciach, vo veku od jedného roku do pätnásteho roku sa musia podrobiť lekárskemu dohľadu a očkovaniu proti žltačke. V obciach platí zákaz organizovať športové, kultúrne či spoločenské podujatia. Obyvatelia obcí budú informovaní o výskyte ochorenia a prevencii prostredníctvom letákov či miestneho rozhlasu. Pracovníci pošty budú poučený o pravidelnej dezinfekcii priestorov pošty a rúk personálu. Dezinfikovať sa budú aj autobusy a priestory kolektívnych zariadení ako sú škôlky či školy.

Ako sa chrániť pred žltačkou typu A?

Žltačka typu A sa prejavuje únavou, nechutenstvom, nevoľnosťou, zvýšenou teplotou, zvracaním, hnačkou, bolesťami brucha, tmavým močom a svetlou stolicou. Môže dôjsť k postupnému ožltnutiu kože a očí, ale aj nemusí. Na vírus hepatitídy A sa dá natrafiť kdekoľvek, v autobuse, na kľučkách dverí, ale aj na rukovätiach nákupných košíkov a vozíkov či pri podávaní rúk. Žltačka tohto typu sa nešíri ako chrípka vzduchom, ale ide o fekálno – orálny prenos, preto je práve dôležité si umyť ruky po návšteve toalety. Najlepším preventívnym opatrením je teda dodržiavanie zásad osobnej hygieny, najúčinnejším opatrením je očkovanie.