Regióny Prešov

Zrevitalizovali areál Medzinárodného sochárskeho sympózia vo Vyšných Ružbachoch

Areál Medzinárodného sochárskeho sympózia je už zrevitalizovaný. ZDROJ: teraz.sk

VYŠNÉ RUŽBACHY – Areál Medzinárodného sochárskeho sympózia vo Vyšných Ružbachoch neďaleko Starej Ľubovne zrevitalizovali. Obci sa podarilo na projekt získať finančné prostriedky z Integrovaného regionálneho operačného programu vo výške viac ako 40 000 eur, Prešovský samosprávny kraj prispel zrekonštruovaním prístupovej cesty.

 

“Vybudovali sa chodníky, aby sme zabezpečili bezbariérovosť a lepšiu dostupnosť sôch, keďže sa to nachádza v kameňolome a terén tam bol dosť nerovný. Postavili sme tam tiež malý amfiteáter, kde chceme organizovať menšie kultúrne podujatia,” objasnil starosta Vyšných Ružbách Peter Martinek.

Riaditeľka Tatranskej galérie Anna Ondrušeková upozornila, že väčšiu starostlivosť by si zaslúžili aj jednotlivé umelecké diela. Dohromady je tam 104 sôch od rôznych svetových umelcov, ktoré tam postupne vytvárali nepretržite v rokoch 1964 – 1990 a neskôr aj koncom 20. storočia. “Tam už ani nie je potrebné vytvárať ďalšie sochy, ale skôr zachrániť ten areál a zorganizovať skôr reštaurátorské sympóziá. Naposledy sme v roku 2012 zreštaurovali najznámejšie diela zakladateľov, aby bolo vidieť rozdiel, ako vyzerá zreštaurovaná plastika, a ako sú tie ostatné poznačené časom. Najmä kyslé dažde a ďalšie vplyvy životného prostredia neuveriteľne poškodzujú tieto sochy, ktoré sú v dôsledku toho takmer celé čierne,” objasnila riaditeľka. Plastiky sa museli vyčistiť ručne a zároveň ich napustili špeciálnou látkou, vďaka ktorej aspoň sčasti odolávajú poveternostným vplyvom.

Galéria vybrala aj ďalšie sochy, ktoré by si zaslúžili zrevitalizovať, má hotové aj reštaurátorské návrhy, zatiaľ sa však kompetentným nepodarilo získať na to prostriedky. “Obec Vyšné Ružbachy je majiteľom pamiatky a vzhľadom na svoju veľkosť sa nezvláda finančne starať o tak veľké a rozsiahle dielo v prírode. Reštaurátorské práce sú náročné, aj na počet ľudí, aj na financovanie,” skonštatovala Ondrušeková, ktorá navrhovala, aby pamiatka prešla pod správu Prešovského samosprávneho kraja. Mohli by tak získať väčšie granty na obnovu. K dohode však zatiaľ nedošlo, obec sa areálu vzdať nechce.

Medzinárodné sochárske sympózium je podľa riaditeľky ideálnou pamiatkou pre tzv. kultúrny turizmus a areál je zaujímavý v každom ročnom období. Ide o jeden z prvých prípadov, keď sochári vyšli z ateliérov a tvorili priamo v prírode. Zároveň chceli, aby tam diela aj ostali a na svoju tvorbu si vybrali kvalitný ružbašský travertín. Ich dlhoročná práca láka do regiónu množstvo turistov. “Je však potrebné sa o to naozaj intenzívnejšie starať, pretože, keď sa niektoré sochy nezačnú v blízkej dobe opravovať, pôjdu do nenávratna,” uzavrela Ondrušeková.