Regióny Prešov Poprad

Známe popradské sídlisko sa rozšíri. O pár rokov tam vyrastie nový obytný dom

Zdroj: TASR / Adriána Hudecová

POPRAD – Popradské sídlisko Juh III by sa do štyroch rokov mohlo rozšíriť o obytný komplex za viac ako 10 miliónov eur. Na Rastislavovej ulici, za južným ohraničením sídliska, ho chce spolu so samostatne stojacim garážovým domom postaviť súkromná popradská spoločnosť Bepax. V rámci komplexu by malo vzniknúť 115 bytov, obchodné priestory aj 138 parkovacích miest. V prípade garážového domu sa počíta so 135 miestami na parkovanie. Investor by chcel s výstavbou začať v septembri 2020, komplex by mal byť hotový v marci 2023.

 

Podľa zámeru zverejnenom na enviroportáli Ministerstva životného prostredia SR pozostáva projektovaný obytný komplex z dvoch osemposchodových bytových objektov, ktoré budú prepojené obchodnými priestormi. Tie budú situované v rámci východného bytového domu na spodných dvoch podlažiach, v rámci západného bytového domu budú na týchto podlažiach zrealizované parkovacie stojiská pre majiteľov bytov s celkovým počtom 72. Ďalších 66 miest bude v teréne v okolí bytoviek. Obytný komplex počíta s bytmi od 1-izbových až po 4-izbové a jedným 5-izbovým, pričom najviac by malo byť dvoj a trojizbových. Na najvyššom podlaží by mali byť umiestnené nadštandardné byty.

„Požiadavky na nové byty s potrebnou infraštruktúrou v meste Poprad sú vysoké, a tak príprava novej lokality pre výstavbu obytného komplexu, ktorým sa zabezpečí nové bývanie v nových projektovaných bytoch je veľmi aktuálna,“ píše sa v zámere spoločnosti Bepax, s. r. o., ktorá chce stavať na vlastnom pozemku. Budovy by mali byť zastrešené plochou strechou, niektoré budú riešené ako extenzívne vegetačné strechy, ide o bezúdržbový variant zelenej strechy.

Plocha pozemkov investora v riešenom území predstavuje viac ako 9 tisíc metrov štvorcových, zastavaná plocha všetkých objektov vrátane garážového domu bude takmer 4 tisíc metrov štvorcových. Garážový dom je v zámere navrhnutý ako samostatný objekt. Polovica domu bude mať tri nadzemné podlažia a jedno podzemné a druhá polovica zase štyri nadzemné podlažia a jedno podzemné. Aj v tomto prípade investor navrhuje zelenú strechu. V rámci vnútrobloku by malo vzniknúť aj detské ihrisko a mini-amfiteáter. Umiestnenie stavby je podľa zámeru v súlade s územným plánom mesta, na parcelách mimo zastavanej časti mesta.