Regióny Prešov

Žltačka opäť vyčíňa. V okrese Humenné evidujú 14 prípadov!

V okrese Humenné evidujú 14 prípadov ochorenia žltačky. Ilustračné foto. ZDROJ: teraz.sk

HUMENNÉ – Hygienici evidujú v okrese Humenné 14 prípadov vírusovej hepatitídy typu A (VHA). Ako uviedla regionálna hygienička z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Humennom Lenka Lesňáková, ochorenia sa vyskytli v marginalizovaných rómskych komunitách v obci Slovenská Volová a humenskej mestskej časti Podskalka.

 

“V ohnisku nákazy boli vydané lekárske dohľady na vírusovú hepatitídu typu A u rodinných kontaktov a kontaktov na základnej škole v Slovenskej Volovej a Podskalka. V súvislosti s výskytom ochorení u školopovinných detí v obci Slovenská Volová bolo Základnej škole v obci Ohradzany a Základnej škole Podskalka nariadené vykonávať pravidelnú účinnú dezinfekciu priestorov,” uviedla Lesňáková.

Rovnako bol podľa jej slov o výskyte ochorení vírusovej hepatitídy typu A oboznámený autobusový dopravca s tým, že je potrebná dôkladná dezinfekcia priestorov autobusov, najmä kontaktných plôch, a poučenie vodičov autobusov o potrebe častej a dôkladnej dezinfekcie rúk najmä pri kontakte s hotovosťou. Regionálny ústav verejného zdravia  v Humennom v súvislosti s výskytom ochorení vydal dve vyhlášky, ktorými boli nariadené spomenuté opatrenia. V šetrení v ohnisku nákazy sa podľa Lesňákovej naďalej pokračuje.