Regióny Prešov Poprad

Zdieľané bicykle v Poprade zožali úspech. Samospráva chystá navýšenie ich počtu

Zdroj: TASR / Oliver Ondráš

POPRAD – Systém zdieľaných bicyklov, takzvaný bikesharing, mal vo svojej prvej sezóne v Poprade úspech. Za obdobie august až október tohto roka absolvovali cyklisti 6 100 jázd a najazdili 6 800 kilometrov. Domácim aj návštevníkom mesta bolo k dispozícii 65 bicyklov, v budúcom roku by ich malo byť o dvadsať viac, v prípade potreby sa navýšia aj na stovku.

 

„Táto služba bola v Poprade veľmi pozitívne prijatá, preto v nej chceme pokračovať. Dohodli sme sa, že na budúci rok zvýšime počet bicyklov. Na bicykloch bude potrebné spraviť niektoré úpravy, ako napríklad nastavenie výšky sedadla, keďže vyšší ľudia s tým mali problémy, a hlavne zmeniť prevody na bicykli, aby sa na ňom dalo ísť lepšie do kopca,“ uviedol primátor Popradu Anton Danko počas dnešnej tlačovej konferencie k vyhodnoteniu nového systému zdieľaných bicyklov. Ten je spoločným projektom mesta a košickej spoločnosti ANTIK Telecom, s. r. o.

Takzvaný bikesharing spustili v Poprade po prvýkrát 8. augusta tohto roka. „Priemerný počet jázd denne bol okolo sedemdesiat a v najúspešnejších dňoch, teda v letných dňoch s dobrým počasím, ich bolo aj viac ako 150,“ uviedol Peter Blaas, biznisový riaditeľ spoločnosti, ktorá dodala bicykle. Rovnako mala na starosti ich údržbu a opravy, tiež softvér umožňujúci vzájomnú komunikáciu. Poruchy mohli cyklisti nahlasovať na call centrum, prípadne prostredníctvom aplikácie. Mesto malo povinnosť zbierať pokazené bicykle a doviezť ich do strediska firmy. Podľa Blaasa za celé obdobie fungovania tohto systému zmizol v Poprade jeden bicykel, ktorý sa doteraz nepodarilo vypátrať. Nezaznamenali ani žiaden zničený bicykel. Zaujímavosťou bol bicykel, ktorý sa dostal z Popradu do Spišskej Novej Vsi. „Ten pán, ktorý si ho požičal, si zobral bicykel so sebou do vlaku a skončil jazdu v Spišskej Novej Vsi. Po požiadaní ho vrátil späť do Popradu,“ uviedol Blaas.

Skoršie začatie prevádzky

Bicykle sa v úvode nachádzali na dvanástich stanovištiach v každej mestskej časti, na sídliskách a v centre. Záujemcovia si museli pred používaním služby stiahnuť aplikáciu z internetu a zaregistrovať sa. Následne si mohli nájsť voľný bicykel a po použití ho mohli zase nechať na inom voľne dostupnom mieste. Tam si ho prostredníctvom aplikácie mohol nájsť ďalší užívateľ. Išlo o bezstanoviskový systém, takzvaný free floating, ktorý si nevyžaduje hľadať stanovisko s voľným bicyklom a vrátiť ho na dané miesto. Bicykle boli v Poprade k dispozícii sedem dní v týždni od augusta do konca októbra, na budúci rok sa začne hlavné prevádzkové obdobie už v máji a potrvá rovnako do konca októbra.