Regióny Prešov Poprad Top

Zamestnanci slovenského letiska podali HROMADNÉ VÝPOVEDE! Dôvodom má byť šikana

Šéf popradského letiska Peter Dujava Zdroj: Mesto Poprad
Šéf popradského letiska Peter Dujava Zdroj: Mesto Poprad

POPRAD – Ak sa chystáte na dovolenku z popradského letiska buďte v strehu. Až 44 zamestnancov zo 70 spoločnosti Letisko Poprad Tatry, a. s. chce na protest proti konaniu svojho riaditeľa podať výpovede a je tak možné, že mnohí dovolenkári budú mať patálie. Informovali o tom v otvorenom liste ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala.

 

Na popradskom letisku sa vyostrila situácia do takej miery, že zamestnanci už prístup výkonného riaditeľa a predsedu predstavenstva spoločnosti Letisko Poprad – Tatry Petra Dujavu odmietajú akceptovať a rozhodli sa podať hromadnú výpoveď. Ich rozhodnutie by mohla zvrátiť jediná vec, o ktorú priamo žiadajú ministra dopravy – okamžité odvolanie výkonného riaditeľa.

„Ak minister dopravy neodvolá výkonného riaditeľa spoločnosti Letisko Poprad – Tatry, zamestnanci zotrvajú na svojich výpovediach,” uviedol predseda základnej organizácie Integrovaného odborového zväzu na popradskom letisku Michal Pavela s tým, že výpovede zaslali poštou naraz v sobotu 16. júla.

Dlhodobá šikana a arogantný prístup

Zamestnanci okrem iného opisujú aj to, aký prístup Dujava voči nim uplatňuje. Hlavným dôvodom ich rozhodnutia má byť údajná dlhodobá šikana a arogantný prístup riaditeľa spoločnosti, „nakoľko stratil posledné kúsky rešpektu a dôvery kolektívu zamestnancov“.

„Riaditeľ nastúpil na letisko s tým, že to je jeho letisko a tak sa aj správa, tak hospodári s verejným majetkom nás všetkých, no čo je horšie, situácia je zo dňa na deň horšia,“ uvádza sa v otvorenom liste.

Výpovede podali zamestnanci letiskovej záchrannej hasičskej služby, plniči leteckých pohonných hmôt, na oddeleniach bezpečnostnej ochrany a kontroly, letiskovej infraštruktúry, dispečingu a obchodného handlingu a tiež pracovníci údržby a upratovania. „Dvaja ďalší zamestnanci už podali výpoveď pred hromadnou výpoveďou a momentálne sú vo výpovednej lehote,” dodal Pavela.

Riaditeľ: Informácie v liste sú irelevantné

Peter Dujava situáciu komentoval na facebookovom profile popradského letiska. Tvrdí, že on prišiel zachrániť letisko pod Tatrami. „Akciovú spoločnosť som prevzal v stave ťažkého úverového zaťaženia, prečerpaných účtov, s vymazanými počítačmi a so skartovanými dokumentmi. Spoločnosť bola bez akýchkoľvek revízií, väčšine zamestnancov spoločnosti exspirovali odborné spôsobilosti a školenia,“ napísal s tým, že vinu za vzniknutú situáciu prikladá práve zamestnancom, ktorí ho otvoreným listom poriadne prekvapili.

„Priznám sa, že otvorený list zamestnancov ma prekvapil. I keď som sa v minulosti stretol s požiadavkou výraznejšieho navýšenia miezd, konkrétne 500 eur na zamestnanca mesačne, neprikladal som tejto požiadavke veľkú váhu, pretože oficiálnou cestou nikto žiadosť nepredložil. Aktuálna kolektívna zmluva je platná do roku 2024. Informácie v liste, ktoré smerujú k diskreditácii mojej osoby, považujem za irelevantné. Napriek tomu, že som letisko prevzal v zložitej pandemickej situácii, som neprepustil žiadneho zamestnanca, dokonca som vytvoril nové miesta,” povedal riaditeľ.

Ministerstvo, ako zriaďovateľ a majiteľ letiska, cez víkend vydalo len stručné stanovisko ku vzniknutej situácii. „Minister dopravy sa potrebuje detailne oboznámiť so situáciou, overiť si fakty, a až následne zaujme stanovisko,“ napísal riaditeľ odboru komunikácie Ministerstva dopravy a výstavby SR Ivan Rudolf