Regióny Prešov

Za obchod so slonovinou si môže odsedieť až osem rokov

Za obchodovanie so slonovinou mužovi hrozí až osem rokov za mrežami. ZDROJ: archív

PREŠOV – Trestné stíhanie za zločin porušovania ochrany rastlín a živočíchov začala polícia v prípade obchodovania so slovinou. Podozrivý je Slovák Ľ. K., ktorého polícia zadržala a v prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody až na osem rokov. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

 

Muž mal podľa polície nadobudnúť a minimálne od apríla držať bez povolenia a v rozpore s medzinárodnými a vnútroštátnymi právnymi predpismi šachový súbor z ručne vyrezávaných figúrok bielej a červenej farby. Vyhotovené boli zo slonoviny z najmenej 16 exemplárov slonov.

Podozrivý sa mal pokúsiť šachový súbor predať cez internetový portál bez toho, aby mal udelenú výnimku zo zákazu komerčných činností. Spoločenská hodnota jedného jedinca slona afrického, respektíve slona ázijského predstavuje podľa polície sumu 60 000 eur. Celkový rozsah protiprávneho konania pri 16 exemplároch môže predstavovať takmer jeden milión eur.

Slonovina podľa polície patrí medzi typické komodity, ktoré sú predmetom protiprávnych obchodov s exemplármi ohrozených druhov voľne žijúcich živočíchov.