Regióny Prešov Kežmarok Top

Z milovaného syna SÉRIOVÝ VRAH! Dostal DOŽIVOTIE: KRUTÁ PRAVDA vyplávala na povrch

Sériový vrah Ján Románek dostal doživotie. ZDROJ: Tv JOJ

PEZINOK/KEŽMAROK – Poprava mladého pumpára, brutálna vražda dôchodcu, pokus o vraždu nevinného páru či streľba na policajtov. Toto všetko nie sú fiktívne prípady z kriminálnych seriálov, ale desivá realita z východného Slovenska. Všetky spáchal jeden človek. Ján Románek (38) sa 12. septembra po takmer roku od zatknutia postavil pred súd, kde sa ku všetkým činom priznal. Sudca pred niekoľkými dňami rozhodol – za svoje ohavné činy pôjde do väzenia na doživotie.

 

Stačil jeden skratový čin, zdanlivo obyčajného muža z dedinky Vojňany, aby vyplávalo na povrch desivé tajomstvo. Nevyriešené najbrutálnejšie vraždy na východnom Slovensku posledného desaťročia, zrazu ožili.

Poprava mladého pumpára Erika (24†) vo Veľkej Lomnici, starčeka Jozefa Lazára(77†), ktorého telo našli rozstrieľané v levočských lesoch, či pokus o brutálnu vraždu snúbencov na ceste pri Holumnici, policajtov mátali dlhé roky. Po streľbe na hliadku v Liptovskom Hrádku sa im všetky tieto prípady stretli v jednom bode. Spájali sa totiž iba s jedným človekom, a to s Jánom Románkom, z malej obce Vojňany. V pondelok, 12. septembra, sa za všetky vraždy a pokusy o ne, postavil pred spravodlivosť. Svoju vinu konečne priznal.

Svoje činy oľutoval

„Je mi veľmi ľúto čo sa stalo a úprimne to ľutujem,“ vyhlásil Románek pred súdom. Vypovedať odmietol. “Obžalovaný na pojednávaní vyhlásil, že je vinný vo všetkých šiestich skutkoch obžaloby. Senát jeho vyhlásenie prijal v plnom rozsahu,” uviedla hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu, Katarína Kudjáková.

Nenápadného 37-ročného Jána Románka z obce Vojňany obvinili ešte v októbri 2021 z dvoch vrážd a jedného pokusu o vraždu, ktoré policajti nevedeli objasniť viac ako 6 rokov. Vraždy  nespájal žiaden motív, nebola v nich žiadna spojitosť, preto boli dlhé roky vyšetrovatelia v slepej uličke. Až po nepremyslenom konaní Jána, kedy v júni tohto roka spustil paľbu na policajnú hliadku v Liptovskom Hrádku, ktorá ho chcela skontrolovať.

Práve v tento deň sa otvorila “Pandorina skrinka” s tajomstvami, z ktorých naskakujú zimomriavky. Jána Románka, po streľbe na policajtov, obvinili z ohavných činov, ktoré mátali policajtov dlhé roky. “Za viaceré staršie vraždy na východe Slovenska vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry a vyšetrovatelia krajskej kriminálky v Prešove obvinili Kežmarčana, Jána R.,” prezradili ešte v roku 2021 muži zákona. Prípad muža obvineného ako sériového vraha už vyšetrovali elitní policajti NAKA. “Páchateľovi za všetky skutky, v prípade dokázania viny, hrozí doživotný trest odňatia slobody,” uviedli už  vtedy muži zákona.

Vražda pumpára

Prvý prípad, ktorý policajti pripisujú Jánovi Románkovi je z roku 2015, keď podľa vyšetrovateľa zabil svoju údajne prvú obeť, a to zamestnanca čerpacej stanice vo Veľkej Lomnici. Išlo o mladého Erika (24†), ktorého koncom januára 2015 našli zastreleného na čerpacej stanici.