Regióny Prešov Kežmarok

Z kežmarskej lyceálnej knižnice niekto ukradol knihu zo 16. storočia

Zdroj: pixabay.com

KEŽMAROK – Z kežmarskej lyceálnej knižnice niekto ukradol vzácnu knihu zo 16. storočia. Jej originál zamenil za novovytvorenú kópiu knihy. TASR o tom informovala prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová.

 

Ako priblížila, vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Kežmarku vedie trestné stíhanie vo veci zločinu krádeže spáchaného v súbehu so zločinom falšovania predmetov kultúrnej hodnoty. „Ide o závažné zločiny, pri ktorých zákon stanovuje pre páchateľa trestnú sadzbu odňatia slobody až na desať rokov,“ podotkla hovorkyňa.

Podľa jej slov doposiaľ neznámy páchateľ v presne nezistenej dobe z kežmarskej lyceálnej knižnice odcudzil historicky unikátny exponát knihy s rokom vydania 1506. „Ide o knihu z oblasti alchýmie, ktorá je súčasťou národného kultúrneho dedičstva Slovenskej republiky. Kniha nesie názov Libavius Andreas Alchymia… recognita, emendata… Francofvrti, excudebat, Joannes Sauruus,“ ozrejmila Ligdayová s tým, že páchateľ originál knihy zamenil za novovytvorenú sofistikovanú kópiu. Ako dodala, škoda bola vyčíslená na najmenej 30.000 eur.