Vihorlatské múzeum v Humennom oslávi 40. výročie sprístupnenia skanzenu

HUMENNÉ – Expozícia ľudovej architektúry a bývania Vihorlatského múzea v Humennom, známa ako skanzen, chystá v nedeľu (7. 7.) slávnostné popoludnie s bohatým programom. Ako uviedol etnograf múzea Jozef Fundák, pripomenú si tým tohtoročné 40. výročie jej sprístupnenia verejnosti.

„Od 14.00 do 18.00 h budú v expozícii prezentované tradičné remeslá, ochutnávka jedál a prehliadka expozície. Pre najmenších návštevníkov máme pripravený drevený kolotoč. Tradičný odev je názov výstavy tvorenej výberom z múzejnej zbierky tradičného odevu regiónu, ktorá bude inštalovaná v objektoch v skanzene,“ spresnil s tým, že chýbať nebude ani folklórne vystúpenie či ľudové divadlo.

Najvýznamnejším a najstarším objektom je drevený kostolík

Expozíciu po jej desaťročnom budovaní a získavaní múzejných exponátov otvorili v júli 1984. Skanzen tvorí areál s 15 objektmi tradičnej architektúry, ktoré zastupujú zbernú oblasť múzea – okresy Humenné, Snina a Medzilaborce. Najvýznamnejším a najstarším objektom je drevený kostolík – cerkov, ktorý bol postavený pôvodne v Novej Sedlici a v tomto roku oslavuje 260. výročie. Skanzen Vihorlatského múzea navštívi ročne v priemere vyše 6000 návštevníkov.

Viac o téme: oslava, skanzen, Vihorlatské múzeum

Súvisiace články