Regióny Prešov Poprad Top

VIDEO Svorka VLKOV behá pri rodinných domoch! Ľudia sa BOJA: Čo sa to deje?

Medzi domami obce behajú vlci. ZDROJ: archív zoznam.sk

BATIZOVCE – Obyvatelia obce Batizovce na východe Slovenska sú v šoku. V posledných dňoch sa medzi ich rodinnými domami preháňa svorka vlkov. Boja sa vyjsť z domu, aby ich nenapadli. Tak ich len so strachom pozorujú spoza okien. 

 

Nevídané zábery sa podarilo natočiť Davidovi Šimkovi, ktorý práve šoféroval auto cez obec Batizovce v Popradskom okrese. Na začiatku dediny totiž spozoroval svorku voľne pobehujúcich vlkov, ktorí sa bez strachu pohybovali v blízkosti obydlí.

Po jeho uverejnení na sociálnej sieti sa spustila vlna komentárov. Mnohí Slováci nechápu, ako je možné, že vlci, ktorí sú vo všeobecnosti plachí, sa pohybujú takto blízko ľudí.

„Toto je veľmi zvláštne, vlci sa zvyknú ľudom vyhýbať,“ napísala Veronika. K nej sa pridali ďalší komentujúci. „Prečo nie sú plaché? Niekde sa niečo pokazilo,“ píše Gustav.

„Vlk je veľmi plaché zviera a aj niektorí lesníci ho stretnú len párkrát za život… Nedokážem pochopiť, ako sa dostali tak blízko k ľuďom…Celé to je nejako narušené a pokazené v dnešnej dobe…“ súhlasí Peter.

Podľa Juraja však ide o bežný jav, ktorý sa na prelome mesiaca február – marec pravidelne stáva. „Netreba z toho robiť drámu, je to prirodzený prírodný jav párenia… aj keď uznám, že v blízkosti intravilánu obce je to ojedinelá situácia… evidentne fena vlka má neskoršie háranie… štandardne to prebieha väčšinou do konca februára… nemajú silnú materskú svorku, vtedy by to alfa pár nedovolil takto sa priblížiť k obydliam. Zhrnutie: nie je to, že vlk nie je plachý, v tomto prípade sú „chlapci pobláznení”. Zase sa preukázalo pravidlo, že vidieť inokedy mimoriadne plachého vlka na prelome február / marec je najčastejší možný prípad,“ ukľudnil ostatných.