Regióny Prešov Kežmarok

Veľký protest v Kežmarku: Zamestnanci okresného súdu nesúhlasia s jeho zrušením

Ilustračné foto. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

POPRAD – Zamestnanci Okresného súdu v Kežmarku pripravujú protestné zhromaždenie. Nesúhlasia s jeho zrušením, ktoré v rámci prípravy novej súdnej mapy avizovala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Tvrdia, že nevidia zmysel reformy v zrušení tohto súdu, ako ani ďalších troch okresných súdov. Uvádza sa to vo vyjadrení, ktoré poskytla hovorkyňa súdu Ivana Petrufová. Protest sa uskutoční vo štvrtok 28. októbra na priestranstve pred budovou súdu za podpory verejnej správy, spolupracujúcich subjektov a verejnosti.

 

Okresný súd Kežmarok má 47 zamestnancov a sídli v centre mesta v zrekonštruovanej budove. Jeho územný obvod zahŕňa 41 miest a obcí. Z hľadiska vyťaženosti je spomedzi 54 súdov na Slovensku na 21. mieste v počte napadnutých vecí v prepočte na sudcu. V rámci kraja aj v rámci Slovenska patrí podľa hovorkyne k jedným z najvýkonnejších súdov z hľadiska počtu rozhodnutých vecí pripadajúcich na jedného sudcu.

„Len v tomto roku k 31. augustu Okresný súd Kežmarok rozhodol 2 140 vecí vo všetkých agendách,“ uviedla. Od septembra 2018 je tiež jedným z pilotných súdov takzvanej Cochemskej praxe. Ide o projekt zameraný na efektívne riešenie rodinno-právnej agendy. „Dlhodobo pôsobí v regióne s najvyšším podielom rómskeho obyvateľstva až 51,47 percenta a má s prácou s marginalizovanými skupinami obyvateľstva dlhoročné skúsenosti,“ dodala Petrufová. Zachovanie kežmarského súdu má podľa jej slov aj podporu Generálnej prokuratúry SR, Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, ako aj mesta Kežmarok.

Ministerka spravodlivosti Kolíková ešte v piatok 22. októbra počas tlačovej konferencie k novej súdnej mape informovala, že úplne zrušené budú okresné súdy v Kežmarku, Skalici, Bánovciach nad Bebravou a Partizánskom. Slovensko by malo byť podľa novej súdnej mapy rozdelené na tri odvolacie obvody krajských súdov, ktoré budú sídliť v Trnave, Žiline a v Prešove. Zároveň by krajské súdy mali mať aj päť regionálnych pracovísk, konkrétne v Nitre, Trenčíne, Banskej Bystrici, Bratislave a v Košiciach. V Bratislave a Košiciach budú tiež sídliť mestské súdy. Na Slovensku bude 30 obvodov okresných súdov, pričom tieto súdy budú mať aj 14 regionálnych pracovísk.