PREŠOV – Horúce letné dni lákajú mnohých Slovákov k vode, či už ide o prírodné, alebo mestské kúpaliská. Jedno z najnavštevovanejších v Prešovskom okrese je prírodné kúpalisko Delňa. Viac ako štyridsať rokov sa na tomto mieste stretávajú nie len obyvatelia Prešova, ale aj z blízkeho okolia. Mnohí z nich sú však zo súčasného stavu sklamaní.
„Na Delni som prežila svoju mladosť, dokonca som tu v minulosti aj pracovala. Chodím tu každý rok, takže viem posúdiť zmeny, ktoré sa tu udiali. Bohužiaľ, musím povedať, že každým rokom je to horšie a horšie. Voda je v katastrofálnom stave. Zakaždým, keď sa v nej okúpem, mám kožné problémy. Šatne a sprchy ani nespomínam, tie tu boli postavené ešte asi za komunizmu. Jediné, čo sa tu zrenovovalo, sú toalety, tam nemám čo vytknúť. Pani, ktorá sa stará o ich údržbu, robí svoju prácu viac než dobre,“ rozhorčila sa Prešovčanka Alena (50), keď sme sa jej spýtali na to, ako sa jej tam páči.
Predražené vstupné
Ďalej reagovala aj na cenu za vstup, ktorá je podľa nej neprimeraná kvalite služieb. „Vstupné je štyri eurá pre dospelú osobu, takáto suma je priam až absurdná. Nechápem za čo to platím, keď tu dokopy nič nie je. Na západnom Slovensku je vstup k jazerám za 1,5 eur, tu minimálne o dvojnásobok viac. Chápem, že kvôli koronakríze prišli prevádzkovatelia o zisk a chcú ho čím skôr dobehnúť, no musia si uvedomiť, že takisto mnoho ľudí, rodín prišlo o prácu a bohatnúť na chudobe mi príde morbídne,“ dodáva Alena.
Aj podľa ďalších návštevníkov je poplatok za vstup do areálu privysoký. Juraj (35), ktorý so svojou manželkou navštevujú kúpalisko Delňa už niekoľko rokov, hovorí aj o zvýšení cien za reštauračné služby. „Voda mi až tak neprekáža, tie riasy a žabince tu boli odjakživa, no mrzia ma zvýšené ceny v bufete. Sortiment je stále taký istý, no zaplatím o jednu tretinu viac,“ vysvetľuje Juraj. „Neviem prečo sa mesto rozhodlo takto rapídne zvýšiť ceny, či kvôli koronakríze, alebo konkurencii, ale ak to takto pôjde ďalej, prídu aj o stálych návštevníkov, ako sme my.“
Dlhodobým problémom s vodou
S čistotou vodnej nádrže prírodného kúpaliska Delňa mala samospráva problémy aj v minulosti. Sinice odpudzovali návštevníkov až do roku 2016, kedy mesto prvýkrát využilo metódu technológie čistenia vody, ktorá je na otvorenom priestranstve. V tomto roku vraj majú daný proces čistenia už za sebou.
„V uplynulých týždňoch sme kompletne vyčistili a vydezinfikovali dno vodnej nádrže a zrealizovali sme všetky potrebné opatrenia, aby bolo možné využívať vodnú plochu na kúpanie v zdravotne nezávadnej vode,“ uvádza Lenka Šitárová, odborná referentka mesta Prešov.
Podľa návštevníkov však aktuálny stav čistoty vody nie je vôbec ideálny. „Ja sa už v tej vode radšej nekúpem, v minulosti som to urobila párkrát a zakaždým som mala drobné vyrážky po celom tele. Aj teraz, keď sa prejdete na druhú stranu k tobogánu, môžete si všimnúť, ako tam voda stojí a kvasí sa. Je to hanba pre mesto, že s takýmto nádejným areálom nič nerobí a nechá ho chátrať,“ hovorí Daniela (29), ktorá zároveň poukazuje na dlhoročnú nefunkčnosť tobogánu.
„Je fajn, že mesto investuje do nových atrakcií v areáli kúpaliska, avšak mohlo by zvážiť aj opravu tých starších. Pamätám si ešte, ako sme sa chodievali s kamarátmi hrávať k tobogánu, verím, že aj dnešné deti by mali z jeho opravy obrovskú radosť,“ dodáva.
Mesto plánuje do areálu investovať
V rokoch 2019 a 2020 pribudlo v areáli nové plážové ihrisko na volejbal a hádzanú. Mesto tiež zabezpečilo orez stromov, predovšetkým kvôli bezpečnosti návštevníkov, ktorým slúžia tiež zrekonštruované a dobudované nové toalety v areáli. Celý rekreačný priestor monitorujú kamery, k dispozícii je tiež bezplatné wifi.
Tohtoročnou novinkou je tak zvaný aquazorbing, chôdza po vode vo veľkej priehľadnej PVC guli. Či bude pre návštevníkov atraktívny, sa ukáže časom.
„Areál Delne postupne revitalizujeme, aby sa v ňom návštevníci cítili čo najpríjemnejšie. Mesto Prešov podporilo areál prírodného kúpaliska Delňa v rokoch 2019 a 2020 sumou 60 000 eur. V tomto roku sme na prípravu sezóny poskytli transfer pre spoločnosť Prešov Real, s.r.o. vo výške 30 000 eur. Ďalšie investície budú závisieť od aktuálnych finančných možností a rozpočtu,“ uzatvára Šitárová.