Regióny Prešov Poprad

Veľká pomoc v Poprade! Mesto bude disponovať najväčším počtom defibrilátorov v krajine

Zdroj: TASR / František Iván

POPRAD – Mesto Poprad bude disponovať najväčším počtom defibrilátorov (AED – automatické externé defibrilátory) na Slovensku, umiestnené budú v každej mestskej časti. Samospráva kúpi desať takýchto život zachraňujúcich prístrojov, rovnako sprístupní aj päť doterajších, ktoré boli v minulosti umiestnené vo viacerých budovách v Poprade, po novom tak budú všetky dostupné nepretržite 24 hodín.

 

„Myslím si, že sme prvé mesto na Slovensku, ktoré komplexne rieši tento problém. Už pred desiatimi rokmi sme začali s tým, že sme tieto prístroje umiestnili do niektorých zariadení mesta, teraz pristupujeme k zásadnej zmene, všetky budú prístupné verejnosti, teda budú umiestnené na budovách,“ povedal pre médiá popradský primátor Anton Danko. Jeden verejne prístupný defibrilátor už mesto má od roku 2017, inštalovaný bol na Námestí sv. Egídia.

Popradskí poslanci vyčlenili na zabezpečenie desiatich prístrojov a 15 skriniek na AED 35-tisíc eur. O skrinku je totiž podľa samosprávy potrebné doplniť aj existujúce defibrilátory na mestskom úrade, Dome kultúry, zimnom štadióne, Aréne Poprad a futbalovom štadióne. „Niektoré mestá majú možno len jedno 24-hodín dostupné takéto zariadenie pre celé mesto, my ich budeme mať v každej časti, teda bezpečnosť a ochrana zdravia pre ľudí bude na veľmi vysokej úrovni,“ poznamenal popradský poslanec a zároveň prezident Slovenskej komory zdravotných záchranárov František Majerský. Všetky defibrilátory budú podľa samosprávy nepretržite elektronicky spojené s mestskou políciou. „V prípade ich použitia bude na miesto okamžite vyslaná hliadka mestskej polície, ktorá bude v súčinnosti poskytovať prvú pomoc,“ informoval náčelník mestskej polície Marián Gardoš. V budúcnosti sa tiež uvažuje aj o prepojení s tiesňovou linkou 112.

Konštruované aj pre laikov

Prvý 24 hodín verejne dostupný defibrilátor získal Poprad v roku 2017, inštalovaný je na budove Mestskej informačnej kancelárie na Námestí sv. Egídia. Mestu ho darovalo občianske združenie Záchrana z Popradu, za ktorým stojí aj Majerský. Združeniu sa ho podarilo kúpiť vďaka finančnej zbierke, ktorú zorganizovali. „Dojazd záchranky trvá priemerne na Slovensku dvanásť a viac minút. Keďže všetky defibrilátory nahlásime na operačné stredisko, svedok, ktorý zavolá záchranku, bude zo strediska informovaný o tom, že prístroj je v jeho blízkosti a bude ho môcť použiť kým príde záchranka,“ pripomenul Majerský.

Automatické externé defibrilátory sú moderné zdravotnícke prístroje, ktoré pomáhajú poskytnúť prvú pomoc a v prípade nutnosti defibrilujú postihnutého, dodajú mu elektrický impulz. Všetky defibrilátory v tejto kategórii sú konštruované tak, aby s nimi mohol poskytnúť prvú pomoc i laik, pričom neexistuje riziko nesprávneho použitia prístroja. Prístroj vie okamžite vyhodnotiť srdcový rytmus, či postihnutý nemá kardiostimulátor, akého je vzrastu, prepočíta hmotnosť podľa odporu ľudského tela. V prípade, že človek elektrický výboj nepotrebuje, prístroj zákrok neuskutoční.