Regióny Prešov Vysoké Tatry

Vďaka projektu storočné jedle v Kežmarských Žľaboch nikdy nevyrúbu

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

BRATISLAVA / VYSOKÉ TATRY – Vyše storočné jedle v Kežmarských Žľaboch v Tatranskom národnom parku nikdy nevyrúbu. Spoločný projekt Slovenského plynárenského priemyslu a Správy Tatranského národného parku zabezpečil, že 107 viac ako storočných jedlí zostane trvalou súčasťou tatranských lesov. Informoval o tom hovorca Slovenského plynárenského priemyslu Ondrej Šebesta.

 

Ako ďalej vysvetlil, spoločnosť prostredníctvom svojej neziskovej organizácie Ekofond Slovenského plynárenského priemyslu vykúpila spomínané jedle z Kežmarských Žľabov, a preto už nemôžu byť vyrúbané alebo využité na iné účely. Zostanú na pôvodnom mieste, aj keby sa zlomili alebo odumreli. Vykúpené stromy sú podľa Šebestu vzácne nielen vekom, ale aj svojou reprodukčnou schopnosťou zabezpečovať prirodzenú obnovu lesného porastu. Priemerný vek jedlí vysokých až 26 metrov, ktorým projekt zabezpečil dožitie v prirodzených podmienkach, sa pohybuje od 115 do 140 rokov.

„Stromy ako dreviny sú jedinými rastlinami s dlhodobým hrúbkovým rastom, vďaka čomu počas svojho života dokážu neustále zvyšovať objem absorbovaného uhlíka. Ide o proces, ktorý sa odborne nazýva sekvestrácia. Aj keď vykúpené jedle sú v podstate za vrcholom svojej uhlíkovej bilancie, stále prispievajú nielen k čistejšiemu ovzdušiu, ale navyše sú významnou oporou pre mladé stromy vo svojom okolí, ktoré sú ich generačnými potomkami,“ uviedol odborný pracovník Správy Tatranského národného parku Slavomír Celer. Podľa jeho slov práve dospelé stromy umožňujú mladým stromom vytvárať priaznivé klimatické a ekologické podmienky, či už ide o zadržiavanie vlahy alebo ochranu pred vetrom.

Vykupovanie cenných jedlí zaručuje, že stromy zostanú trvalou súčasťou porastov. Zároveň budú aj pravidelne monitorované a kontrolované. „V prípade kalamity, spadnutého stromu na chodník či cestu budú prijaté opatrenia, ktoré zabezpečia, aby stromy neboli hrozbou ani prekážkou, drevo však naďalej ostane v poraste,“ dodal Celer. Aktivity spojené s výkupom sa netýkajú len spomínaných jedlí, ale aj ďalších vzácnych drevín, ako je napríklad smrekovec opadavý, borovica, javor horský či buk, teda stromov, ktoré sú trvácne a odolné aj voči kalamitám.