V Tatrách pretrváva lavínové nebezpečenstvo. Zosuv snehu hrozí už pri malom zaťažení

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

BRATISLAVA – Vo vyšších polohách Vysokých, Nízkych a Západných Tatier vplyvom sneženia a silného vetra trvá zvýšené lavínové nebezpečenstvo, teda 3. stupeň. V nižších polohách Tatier a vo Fatrách je dnes mierne lavínové nebezpečenstvo, čo je 2. stupeň. Informuje o tom Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) na svojej stránke. Za posledných 24 hodín napadlo vo vyšších polohách Tatier do 25 cm nového snehu, za poslednú periódu do 40 cm. Sneženie bolo sprevádzané silným západným prúdením.

 

Hlavný problém predstavuje nový vetrom previaty sneh najmä na svahoch a v žľaboch severovýchodných, východných a juhovýchodných orientácií. Nachádzajú sa tu nebezpečné snehové útvary vo forme dosiek a vankúšov, ktoré dosahujú hrúbku až 50 cm. Uvoľnenie lavín na týchto strmých svahoch je možné už pri malom dodatočnom zaťažení. Možný je výskyt stredne veľkých spontánnych lavín. Tendencia lavínového nebezpečenstva je s ustávajúcim snežením a vetrom zotrvalá.

Dnes ráno bolo na horách zamračené a hmlisté počasie so slabým snežením v nižších polohách, vo vysokých polohách Tatier silné sneženie. Postupne sa ochladzuje. Teplota vzduchu sa ráno pohybovala od -16°C do -5°C. Fúkal silný, na hrebeňoch prudký prevažne západný vietor s rýchlosťou do 10 m/s, v nárazoch ojedinele do 20m/s. Za posledných 24 hodín pripadlo do 25 cm nového snehu, najviac vo vyšších polohách Tatier. Za poslednú periódu sneženia do 40 cm. Sneženie bolo sprevádzané silným západným vetrom. Snehová pokrývka je rôznorodá a v teréne rozmiestnená veľmi nerovnomerne hlavne na záveterne orientovaných svahoch. Horské hrebene a štítové oblasti sú vyfúkané do tvrdého podkladu. Vzhľadom na zle čitateľnú lavínovú situáciu v teréne, slabú viditeľnosť a trvajúci silný vietor neodporúčame pohyb vo vysokohorskom teréne.

Viac o téme: horské hrebene, hory, lavína, nebezpečnstvo, Nízke Tatry, počasie, pohyb, sneh, stupeň, svah, vietor, Vysoké Tatry, vysokohorský terén, Západné Tatry, zaťaženie, zosuv

Súvisiace články