V rómskej osade v Sačurove odhalili len tri nové prípady ochorenia COVID-19

PREŠOV – Len tri nové prípady ochorenia COVID-19 odhalilo v nedeľu antigénové testovanie u obyvateľov uzavretej rómskej osady v obci Sačurov v okrese Vranov nad Topľou. Na v poradí treťom komunitnom testovaní sa zúčastnilo 171 osadníkov. Ako pre TASR uviedol starosta obce Peter Barát, vzhľadom na rapídne zníženie počtu nových prípadov nie je vylúčené, že karantenizovanie celej osady ukončia v pôvodne plánovanom termíne, 24. februára.

 

    „V najbližších dňoch by mal zasadať krízový štáb obce, kde sa rozhodne o ďalšom postupe, či sa ukončí tento stav,“ povedal s tým, že obec bude aktuálnu epidemiologickú situáciu v Sačurove konzultovať aj s regionálnou hygieničkou. Podľa Barátových ďalších slov zvládli obyvatelia osady jej uzavretie dobre, v závere pracovného týždňa plynulo realizovali aj vyplácanie sociálnych dávok. „Zabezpečili sme unimobunku, z ktorej zamestnanci pošty dávky vyplácali,“ ozrejmil.

O uzatvorení osady, v ktorej žije približne 750 ľudí, rozhodol okresný krízový štáb 3. februára po tom, čo sa v nej potvrdila pozitivita na ochorenie COVID-19 u 113 spomedzi 414 otestovaných osôb. Na opätovnom testovaní 11. februára sa zúčastnilo 298 ľudí, pozitívny výsledok testu malo 85 z nich. Pri uzatvorení osady napomáhajú policajti a vojaci.

Viac o téme: antigénové testovanie, karanténa, krízový štáb, Prešov, rómska osada, Sačurov, testovanie

Súvisiace články