Regióny Prešov

V Prešove vyrastie futbalová aréna. S výstavbou sa začne čoskoro

V Prešove vyrastie futbalová aréna. ZDROJ: TASR/Milan Kapusta

PREŠOV – S výstavbou Futbal Tatran Arény sa podľa mesta začne už čoskoro. V Centrálnom registri zmlúv bola v stredu zverejnená zmluva na výstavbu futbalového štadióna v meste Prešov. Harmonogram prác by mal byť podľa hovorkyne mesta Prešov Terézie Rácovej otázkou niekoľkých týždňov.

 

Zmluvu, ktorá bude účinná od 1. júna 2023, uzavreli spoločnosť Futbal Tatran Aréna, s. r. o., a zhotoviteľ diela, spoločnosť AVA-stav, s. r. o.

“Minulý týždeň zároveň mesto Prešov dostalo súhlasné stanovisko od Protimonopolného úradu  SR týkajúce sa financovania tohto projektu s vyhlásením, že nejde o nedovolenú štátnu pomoc. Rovnaké stanovisko bolo doručené Prešovskému samosprávnemu kraju, Slovenskému futbalovému zväzu a Fondu na podporu športu,” povedala Rácová.

Mesto Prešov podľa jej slov aktuálne rokuje o prevzatí staveniska a o termíne začiatku výstavby.

“V zmysle toho, že zmluva je po zverejnení platná, očakávame od spoločnosti AVA-stav, že nám v najbližších dňoch a týždňoch predloží harmonogram prác, na ktorý bude nadväzovať aj harmonogram čerpania jednotlivých finančných zdrojov. Po schválení tohto harmonogramu a odovzdaní staveniska sa začne s výstavbou. Cieľom mesta Prešov a spoločnosti AVA-stav je zároveň dodržať zmluvné podmienky, a teda o 18 mesiacov ukončiť výstavbu futbalového štadióna,” doplnila Rácová.

Termín realizácie je platný na základe memoranda medzi mestom Prešov a SFZ, ktoré Prešov ustanovuje ako miesto konania Majstrovstiev Európy U21 vo futbale v roku 2025.

“V tomto smere bude taktiež dôležité rokovanie správnej rady Fondu na podporu športu, v rámci ktorého by malo dôjsť k schváleniu dotácie v zmysle stanoviska Protimonopolného úradu SR vo výške približne 4,8 milióna eur. V prípade, že Fond na podporu športu schváli túto dotáciu, spoločnosť Futbal Tatran Aréna, ktorá je staviteľom a investorom celého projektu, bude mať zabezpečené finančné krytie na celú stavbu,” dodala Rácová.