Regióny Prešov Levoča

V nemocnici v Levoči je možné darovať krv aj v lete

Nemocnica modernizuje priestory na darovanie krvi. Zdroj: TASR
Ilustračná foto. Zdroj: TASR

LEVOČA – Darcovia krvi môžu prísť do Nemocnice Agel Levoča na transfúziologické oddelenie darovať krv aj počas leta. Z hľadiska počtu darcov je leto najslabším obdobím v roku. Nemocnice však krv potrebujú celoročne. V levočskej nemocnici je možné darovať krv každý utorok a štvrtok od 7.00 h. Informovala o tom Jarmila Ševčíková zo spoločnosti Agel SK, pod ktorú levočská nemocnica patrí.

 

Najviac darcov krvi oddelenie eviduje v prípade krvnej skupiny 0. Najmenej darcov, ale aj všeobecne najmenší počet darcov sa vyskytuje pri krvnej skupine AB. Krvné transfúzie sa často vykonávajú počas chirurgických zákrokov, pri liečbe rakoviny alebo pri liečbe pacientov s krvnými poruchami.

“Pre pacientov a pre všetky zdravotnícke zariadenia je krv veľmi dôležitá. Málokto vie, že darovanie krvi má zo zdravotného hľadiska prospešný účinok aj pre samotného darcu. Po darovaní sa krv v organizme prirodzene tvorí, čím sa obnovujú krvotvorné bunky, súčasne má darovanie krvi i stimulujúci účinok na imunitu,” povedal primár transfúzneho oddelenia, krvnej banky a hematologickej ambulancie Rastislav Osif.