Regióny Prešov Vysoké Tatry Poprad

V najvyšších polohách Tatier pretrváva malé lavínové nebezpečenstvo

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – V najvyšších polohách nad 1 800 metrov nad morom Nízkych, Západných a Vysokých Tatier pretrváva malé lavínové nebezpečenstvo, teda prvý stupeň. Informuje o tom Horská záchranná služba na svojej stránke. V nižších polohách a v Malej a Veľkej Fatre neplatí žiaden stupeň lavínového nebezpečenstva, keďže tam chýba sneh. Lavínové nebezpečenstvo je veľmi lokálne, viaže sa na záveterné svahy, žľaby a oblasti pod hrebeňmi a sedlami najvyšších polôh severných, severovýchodných a severozápadných orientácií, čiže miesta, kam vietor previal väčšie množstvo nového snehu (20 – 60 cm).

 

Na týchto miestach sa môžu objaviť nebezpečné snehové vankúše a dosky. Uvoľnenie lavín je možné najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení na ojedinelých plochách vo veľmi strmom teréne spomínaných orientácií. Počas dňa s postupným otepľovaním je možný výskyt spontánnych malých lavín z mokrého snehu a na strmých trávnatých svahoch aj výskyt kĺzavých (základových) lavín. Tendencia lavínového nebezpečenstva je zotrvalá.

Dnes ráno prevláda podľa HZS v horách polooblačné až zamračené inverzné počasie. Teploty vystúpili ráno o 07:00 v dolinách na 5°C, na vrcholoch hôr najvyšších polôh na 0°C. V priebehu dňa sa očakáva naďalej prílev veľmi teplého vzduchu. Za poslednú periódu sneženia pripadlo na horách 10 až 30 cm nového snehu, ktorý vplyvom stredajšieho oteplenia sadal a stabilizoval sa. Na jeho povrchu sa v najvyšších polohách a na vetrom exponovaných miestach vytvorila zmrznutá vrstva až poľadovica.

Zrážky prichádzali prevažne od juhu a spolu so silnejším vetrom bol sneh previevaný hlavne na záveterné severne a severovýchodne orientované svahy, v žľaboch najvyšších polôh sa dajú nájsť aj nafúkané vankúše s hrúbkou 0,3 až 0,7 metra, a naopak, na vetrom exponovaných miestach je sneh sfúkaný na tvrdý podklad. Do 1600 metrov nad morom sa snehová pokrývka nenachádza a vyššie je všeobecne podpriemerná.