V najvyšších polohách Tatier pretrváva malé lavínové nebezpečenstvo

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

BRATISLAVA – V najvyšších polohách nad 1 800 metrov nad morom Nízkych, Západných a Vysokých Tatier pretrváva malé lavínové nebezpečenstvo, teda prvý stupeň. Informuje o tom Horská záchranná služba na svojej stránke. V nižších polohách a v Malej a Veľkej Fatre neplatí žiaden stupeň lavínového nebezpečenstva, keďže tam chýba sneh. Lavínové nebezpečenstvo je veľmi lokálne, viaže sa na záveterné svahy, žľaby a oblasti pod hrebeňmi a sedlami najvyšších polôh severných, severovýchodných a severozápadných orientácií, čiže miesta, kam vietor previal väčšie množstvo nového snehu (20 – 60 cm).

 

Na týchto miestach sa môžu objaviť nebezpečné snehové vankúše a dosky. Uvoľnenie lavín je možné najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení na ojedinelých plochách vo veľmi strmom teréne spomínaných orientácií. Počas dňa s postupným otepľovaním je možný výskyt spontánnych malých lavín z mokrého snehu a na strmých trávnatých svahoch aj výskyt kĺzavých (základových) lavín. Tendencia lavínového nebezpečenstva je zotrvalá.

Dnes ráno prevláda podľa HZS v horách polooblačné až zamračené inverzné počasie. Teploty vystúpili ráno o 07:00 v dolinách na 5°C, na vrcholoch hôr najvyšších polôh na 0°C. V priebehu dňa sa očakáva naďalej prílev veľmi teplého vzduchu. Za poslednú periódu sneženia pripadlo na horách 10 až 30 cm nového snehu, ktorý vplyvom stredajšieho oteplenia sadal a stabilizoval sa. Na jeho povrchu sa v najvyšších polohách a na vetrom exponovaných miestach vytvorila zmrznutá vrstva až poľadovica.

Zrážky prichádzali prevažne od juhu a spolu so silnejším vetrom bol sneh previevaný hlavne na záveterné severne a severovýchodne orientované svahy, v žľaboch najvyšších polôh sa dajú nájsť aj nafúkané vankúše s hrúbkou 0,3 až 0,7 metra, a naopak, na vetrom exponovaných miestach je sneh sfúkaný na tvrdý podklad. Do 1600 metrov nad morom sa snehová pokrývka nenachádza a vyššie je všeobecne podpriemerná.

Viac o téme: doliny, Horská záchranná služba, hory, lavína, nebezpečenstvo, Nízke Tatry, poľadovica, sneh, svah, teploty, teplý vzduch, Vysoké Tatry, Západné Tatry, zrážky

Súvisiace články