Regióny Prešov

V levočskej nemocnici stúpol počet darcov krvi

V levočskej nemocnici stúpol počet darcov krvi. ZDROJ: wikipedia.org

LEVOČA – V levočskej nemocnici vlani stúpol počet darcov krvi. Celkovo darovali takmer 884 litrov najvzácnejšej tekutiny, čo je o 230 litrov viac ako v roku 2022. Primár transfúziologického oddelenia Rastislav Osif uviedol, že mesiac s najnižším počtom dní – február – bol historicky rekordným v počte darcov. Až 12 percent evidovaných darcov prišlo krv darovať prvýkrát.

 

“V minulom roku sme zaevidovali o 397 darcov krvi viac ako v roku 2022. V porovnaní s rokom 2021, v ktorom sme sa pasovali s pandémiou COVID-19, evidujeme nárast počtu darcov krvi o 601. Tešíme sa, že záujem o túto ušľachtilú činnosť v minulom roku opäť narástol a ďakujeme všetkým 1964 darcom krvi,” skonštatoval Osif. Z celkového počtu darcov krvi bolo vyradených 141, čo je len 6,7 percenta.

Až 63 percent darcov tvoria muži, je to zrejme spôsobené aj rôznou časovou frekvenciou, keďže muži môžu darovať krv každé tri a ženy až každé štyri mesiace. “Vo februári evidujeme až 283 darcov, čo je najviac v histórii nášho fungovania. Naopak, pod najslabší počet darcov krvi sa už štandardne podpísalo dovolenkové obdobie. V mesiaci júl bolo na našom oddelení prítomných 103 darcov krvi,” dodala sestra transfúziologického oddelenia Andrea Marcinková.

Stúpol taktiež počet prvodarcov, tých bolo vlani 258, čo je o 84 viac ako v roku 2022. “Veľmi nás to teší a veríme, že tento trend bude pokračovať aj v tomto roku a do tímu darcov sa pridajú ďalší odvážlivci, ktorí budú spolu s nami zachraňovať životy,” dodáva Osif. Odbery krvi na transfúziologickom oddelení v Levoči realizujú každý utorok a štvrtok od 7.00 h.