Regióny Prešov

Turista sa vážne zranil pri Chate pod Rysmi, zasahovali záchranári

Ilustračná foto. Zdroj: FB / HZS

VYSOKÉ TATRY – Vážny úraz hlavy utrpel v sobotu (7. 8.) v nočných hodinách 47-ročný Slovák pri Chate pod Rysmi vo Vysokých Tatrách. Na mieste zasahovali horskí záchranári a aj s pomocou záchranárskeho vrtuľníka zraneného v nedeľu transportovali do nemocnice v Poprade.

 

„Muž s najväčšou pravdepodobnosťou vyšiel v noci pred chatu, kde sa pošmykol a spadol. Približne 20 metrov od chaty ho našli turisti ležať v bezvedomí a upozornili chatára. Mužovi poskytli prvú pomoc prítomní turisti,“ informuje Horská záchranná služba na svojej webstránke.

Po nahlásení udalosti odišli pred polnocou na chatu z domu Horskej záchrannej služby v Starom Smokovci dvaja záchranári. Turistu, ktorý bol do ich príchodu už pri vedomí, po príchode vyšetrili a stabilizovali. Vzhľadom na zdravotný stav muža a možné komplikácie pri jeho pozemnom transporte v nočných hodinách kontaktovali vrtuľníkovú záchrannú zdravotnú službu.

Po zlepšení poveternostných podmienok letela ráno posádka vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby na heliport do Starého Smokovca. Tam vzala postupne na palubu tri dvojice záchranárov Horskej záchrannej služby s nosidlami a lekára a priblížila ich do oblasti Žabích plies, kam počasie dovolilo dostať sa vrtuľníkom. „Záchranári HZS spolu s lekárom VZZS pokračovali k zranenému pod Rysy pozemne. Po príchode na chatu bol muž vyšetrený lekárom, nabalený do transportného prostriedku a začali s ním zostupovať do doliny. V oblasti, kde sa nachádzajú reťaze, vyzdvihol vrtuľník lekára spolu s pacientom a previezol ich do nemocnice v Poprade,“ uviedla Horská záchranná služba.