Regióny Domáce Prešov Kežmarok Poprad Top

PÁTRANIE PO VRAHOVI trvalo dlhých šesť rokov: TOTO JE TVÁR muža obvineného z popravy pumpára Erika!

vražda, polícia, NAKA, Ján Románek,
Obvinený Ján Románek (v pravo dole) mal podľa policajtov zastreliť mladého pumpára Erika († 24) . Zdroj: FB

VEĽKÁ LOMNICA – Šesť rokov. Presne toľko čakali manželia Kaprálovci na spravodlivosť pre ich syna Erika (†24). Chlapca, ktorý mal ešte celý život pred sebou, chladnokrvne zastrelil na čerpacej stanici vo Veľkej Lomnici. Stalo sa to ešte v roku 2015. Identita strelca, ktorého nasnímala priemyselná kamera mátala dlhé roky mnohých policajtov. Pred niekoľkými dňami však zrejme dostala neznáma postav z videa svoju tvár aj meno. Elitní policajti z NAKA obvinili z popravy mladého pumpára 37-ročného Jána Románka z Kežmarského okresu.

Nenápadného tridsiatnika Jána Románka z obce Vojňany obvinili ako sériového vraha. Stalo sa to len pred niekoľkými dňami. Pripisujú mu dve vraždy a jeden pokus o vraždu, ktoré policajti nevedeli objasniť dlhé roky. Vraždy nespájal žiaden motív, nebola v nich žiadna spojitosť, preto boli vyšetrovatelia v slepej uličke. Až po skratovom správaní Jána Románka, kedy v júni tohto roka spustil paľbu na policajnú hliadku v Liptovskom Hrádku,  nastal v roky neobjasnených vraždách zásadný zvrat.

“Páchateľ pri Liptovskom Hrádku strieľal na dvojčlennú policajnú hliadku, ktorá ho chcela skontrolovať. Aj v tomto prípade vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Liptovskom Mikuláši vzniesol obvinenie rovnakej osobe Ján R. z okresu Kežmarok,”  napísali pred pár dňami policajti v správe.

Muža obvinili ako SÉRIOVÉHO VRAHA z Kežmarku! Bol tichý a utiahnutý, vychovával deti, doma mal desiatky zbraní

Práve v tento júnový deň otvorili policajti “Pandorinu skrinku” s tajomstvami, z ktorých naskakujú zimomriavky. Jána Románka, po streľbe na policajtov, obvinili z ohavných činov. “Za viaceré staršie vraždy na výhode Slovenska vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry a vyšetrovatelia krajskej kriminálky v Prešove obvinili Kežmarčana, Jána R.,” prezradili ďalej muži zákona. Prípad muža obvineného ako sériového vraha už vyšetrujú elitní policajti NAKA. Páchateľovi za všetky skutky v prípade dokázania viny hrozí doživotný trest odňatia slobody.

Obvinený Ján Románek chcel byť stále vojakom. Zdroj: FB

Dve guľky priamo do srdca

Dôkazové materiály a postupné zbieranie potrebných informácií priviedlo vyšetrovateľov do Veľkej Lomnice, na miesto, kde sa pred viac ako šiestimi rokmi odohrala brutálna vražda, pri ktorej vyhasol mladý ľudský život.

Bolo krátko pred záverečnou, vonku sa už zotmelo, keď do predajne čerpacej stanice vo Veľkej Lomnici vstúpil posledný zákazník. Pre Erika Kaprála to mal byť zároveň aj posledný človek, ktorého uvidí. Zamaskovaný približne 180 cm vysoký muž rázne pristúpil ku predajnému pultu, za ktorým Erik obsluhoval a z ničoho nič vytiahol zbraň, ktorou namieril priamo na vystrašeného  mladíka. Erik nemal žiadnu šancu. Bez akýchkoľvek slov, bez vysvetlenia vpálil dve guľky priamo do srdca mladého pumpára. Potom chladnokrvne zašiel za pult, z kasy vybral 880 eur a rýchlou chôdzou odišiel. Všetko zachytili bezpečnostné kamery na videozázname.

„Muž vstúpil do objektu s krátkou guľovou strelnou zbraňou a pristúpil k predajnému pultu, za ktorým bol Erik († 24). Po vzájomnej krátkej slovnej výmene neznámy muž z bezprostrednej blízkosti vystrelil zo zbrane a to do oblasti hrudníka poškodeného,“ informovala v januári 2015 prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Migaľová.

Erikovo bezvládne telo, v ktorom vyhasínal život, našiel v kaluži krvi po chvíli zákazník  ležať na zemi a ten zalarmoval políciu. V nemocnici mu otvorili hrudník, masírovali srdce. To však bolo tak poškodené, že snaha lekárov o jeho záchranu bola márna. Dodýchal na centrálnom príjme popradskej nemocnice.

Ihneď sa rozbehlo rozsiahle pátranie. Policajný pes zachytil stopu približne 150 metrov od tragédie, no tam to aj ostalo. Policajti po celý čas intenzívne pátrali, no nedarilo sa im brutálnu vraždu objasniť.

Pár dní po vražde Erika († 24) dostali policajti tip, ktorý mal opisom sedieť s mužom na videozázname s z kamier. Ako podozrivého označili miestneho šéfkuchára Lukáša  Lacka (36). Udala ho neznáma osoba s tým, že jeho chôdza, postoj a držanie tela boli podobné mladíkovi, ktorého zachytili kamery na pumpe. Ešte v ten deň nabehlo do jeho domu 75 kukláčov.

Lukáša zadržali policajti neprávom. Zdroj: TV Markíza

Ako sa však ukázalo, obvinenia voči Lukášovi neboli pravdivé. Hneď na druhý deň ho prepustili s tým, že pominuli ďalšie dôvody na stíhanie pre podozrenie zo spáchania trestného činu. Lukášovi však týmto krivým obvineným poškodili nie len dobré meno, ale aj spôsobili traumu do konca života.

Verejnú potupu mu pripravili v rušnom centre obce a na zásah sa pozerali miestni. “Bolo 8:04, práve som nasadal do svojho auta, šiel som do práce. Strhli ma, pol hodiny som musel ležať v mraze na zemi tvárou dolu. Vtrhli aj do nášho domu, masívnu drevenú bránu vyrazili baranidlom, pričom som im vravel, že im dám kľúče,” opísal nepríjemné udalosti Lukáš.

Na celý zásah hľadeli susedia, z práce na neďalekom obecnom úrade sa prizerala jeho šokovaná mama. Spútaného ho odviedli na policajnú stanicu, kde ho hodiny vypočúvali. Bez slova vysvetlenia či ospravedlnenia ho poslali domov. Celá udalosť mu spôsobila nemalú ujmu. Najmä čo sa týka medziľudských vzťahov. “Zazerali na mňa ľudia, niektorí sa mi báli aj odzdraviť. Mnohí si dodnes ktovie čo o mne myslia,” vraví smutne.

Erik zomrel 29. januára 2015. Zanechal za sebou mnoho smútiacich duší. Okrem iného aj jeho vtedajšiu priateľku Majku.

Erik s priateľkou Majkou. Zdroj: FB

Jeho dlhoročný kamarát Vladislav povedal redaktorke Zoznamu, že za to, čo podľa policajtov obvinený Ján spáchal, si zaslúži ten najhorší trest. „Všetci o tom rozprávajú, no ja som skeptický, keďže viem, ako to chodí s nevyriešenými prípadmi, ktoré sa musia nejako uzavrieť. Dúfam, že je pravda, že to bol on, a že si pekne odserie za všetko, čo spáchal čo najvyšší trest. Lebo keď vidím, koľko rokov za čo ľudia v tomto štáte dostavajú trest, je mi z toho zle,“ hovorí Vladislav.

Jeho smrť však najviac zasiahla jeho rodičov. Tí do dnešného dňa nevedia, že vrah ich milovaného syna je konečne za mrežami. Podľa zistených informácií sú totiž odcestovaní a v danej lokalite nemajú k dispozícii internet či televíziu.

Rodina zavraždeného Erika smúti dodnes. Zdroj: FB

Obvinenému sériovému vrahovi Jánovi z obce Vojňany pripisujú kriminalisti aj pokus o vraždu zastrelením snúbencov. Prípad sa stal v máji 2017 na ceste pri obci Jurské v Kežmarskom okrese. Na spolujazdkyňu Danku (35) a vodiča Štefana (41), ktorí tadiaľ prechádzali v aute, ešte predtým im položil do cesty kamene. Vinia ho aj z vraždy dôchodcu Jozefa Lazára (77) zo Spišskej Novej Vsi, ktorého našli v apríli 2019 rozstrieľaného v lese. Strieľal aj v júni tohto roka na policajnú hliadku v Liptovskom Hrádku, ktorá ho chcela skontrolovať. Odvtedy je vo väzbe a hrozí mu doživotie.