Regióny Prešov Kežmarok Top

TO TU EŠTE NEBOLO! Farári ukradli vzácnu 400-ročnú knihu

Policajti ukradnuté historciké dielo vypátrali. Zdroj: KR PZ PO

KEŽMAROK –  Z nevídanej krádeže, ktorá sa stala pred piatimi rokmi, obvinili pred niekoľkými dňami dvoch obyvateľov Levíc. Vtedy ešte pôsobiaci farári sa rozhodli prešpekulovaným spôsobom ukradnúť vzácnu knihu zo 17. storočia o alchymizme z kežmarskej lyceálnej knižnice. Zo vzácneho diela písaného v latinskom jazyku vytvorili sofistikovanú kópiu, ktorú vymenili s originálom. Ako dôvod krádeže uviedli, že sú nadšenci alchymizmu. 

 

Keď sa knižnica v Kežmarku v tomto roku rozhodla renovovať vzácnu 400 ročnú knihu s alchymistickým obsahom Libavius Andreas Alchymia, nevedeli jej reštaurátori aké prekvapenie ich čaká. Miesto originálneho knižného bloku  našli len jeho kópiu.

Zlodeji, ktorí boli v čase spáchania krádeže evanjelickými farármi totiž počas otváracích hodín dňa 15.6.2016 v študovni knižnice evanjelického lýcea v Kežmarku odcudzili historicky unikátny exponát. Išlo o knihu zo začiatku 17. storočia z oblasti alchýmie, tvoriaci národne kultúrne dedičstvo Slovenskej republiky a zamenili ho za falzifikát. Pracovníci knižnice na to prišli až tento rok, keď ju dali do reštaurátorského ateliéru. Prípad ohlásili policajtom, ktorí podľa výpožičných záznamov vypátrali dvojicu muža a ženy z Levíc.

Policajti ukradnuté historciké dielo vypátrali. Zdroj: KR PZ PO

„Obvinená žena využila nepozornosť pracovníčky lyceálnej knižnice, ktorej pozornosť po predchádzajúcej vzájomnej dohode odviedol obvinený muž, a odtrhla originálny knižný blok z originálnej väzby a zamenila ho za sofistikovanú kópiu, ktorú spoločne s mužom vyrobila za pomoci starých tlačí a taktiež vytlačením titulnej strany a niektorých častí podľa originálnej tlače, ktoré získali vyfotením originálnej tlače pri prvej návšteve knižnice lýcea a z internetových zdrojov a ktorý upravili tak, aby sa čo najviac podobal originálu,“ objasňuje priebeh udalosti hovorca krajskej polície Daniel Džobanik.

Policajti ukradnuté historciké dielo vypátrali. Zdroj: KR PZ PO

Dvojica takto zamenený originál tlače za falzifikát následne po štúdiu vrátila pracovníčke knižnice, ktorá si túto skutočnosť nevšimla, čím spôsobili škodu 15 000 eur. Falzifikát sa vydával za originál niekoľko rokov.

„Ku skutku sa priznali. Kniha bola zaistená od obvinených v okrese Levice a následne vrátená Cirkevnému zboru ECAV na Slovensku Kežmarok,“ uzatvára Džobanik s tým, že ide o závažný zločin, pri ktorom zákon stanovuje pre páchateľa trestnú sadzbu odňatia slobody až na 10 rokov.

Oslovili sme aj aj kežmarskú evanjelickú faru, tí sa však zatiaľ odmietli vyjadriť. Správu však budeme aktualizovať.