Regióny Prešov Svidník

Svidnícke letisko bude partnerom v medzinárodnom projekte

Na snímke primátorka Svidníka Marcela Ivančová. Zdroj: TASR / Maroš Černý

SVIDNÍK – Svidnícke letisko bude partnerom v medzinárodnom projekte. Je využívané najmä na športové a rekreačné lietanie. Ako pre TASR uviedla primátorka Svidníka Marcela Ivančová, v piatok (12. 2.) s riaditeľom Regionálnej Inovačnej Agentúry v Košiciach Vladimírom Chlebom a rektorom Technickej univerzity v Košiciach Stanislavom Kmeťom podpísala memorandum o spolupráci na medzinárodnom projekte.

 

Projekt s názvom Carpathian Small Aviation bol schválený na obdobie v rámci programu HUSKROUA. Ide o projekt štyroch letísk – letiska v Nyíregyháze v Maďarsku, v Satu Mare v Rumunsku, v ukrajinskom Užhorode a vo Svidníku. Hodnota projektu je takmer 148-tisíc eur. Hlavným cieľom projektu je zviditeľniť turistické, obchodné, vzdelávacie a investičné možnosti jednotlivých regiónov, vytvoriť marketingové aktivity, ktoré budú prezentovať regióny v celej EÚ aj vo všetkých zúčastnených krajinách.

“Na druhej strane má priniesť aj možnosti komerčného využitia. Vidíme tu aj veľký potenciál v spolupráci na ďalších projektoch, ktoré by mohli prispieť k rozvoju infraštruktúry všetkých letísk. Svidnícke má štatút verejného vnútroštátneho letiska. Ako jediné z malých na Slovensku má asfaltovú dráhu s dĺžkou 1200 metrov. Dlhšiu má len letisko v Žiline. Som veľmi rada, že letisko v takom malom meste môže rozvíjať svoj potenciál,” uviedla Ivančová s tým, že letisko spolupracuje tiež s Leteckou fakultou Technickej univerzity v Košiciach pri výcviku pilotov.

Výstupmi projektu budú spoločné aktivity – výcvik pilotov, prezentácia letiska a celého regiónu, propagačné materiály a v neposlednom rade poplatky za jeho využívanie. “Potenciál tohto projektu je však v možnostiach ďalších projektov, ktoré budú smerované na dobudovanie infraštruktúry letísk, čo je pre letisko vo Svidníku veľmi dôležité,” dodala Ivančová.