Regióny Prešov Stropkov Svidník Top

ŠTVRTÁ VLNA udrela na východ Slovenska! Rapídny nárast NAKAZENÝCH spôsobili vianočné sviatky a oslavy konca roka

nemocnica, koronavirus, covid
Ilustračná. Zdroj: TASR

STROPKOV – To, čoho sa mnohí hygienici obávali najviac, sa pomaly, ale isto napĺňa. V niektorých okresoch na východe Slovenska  stúpa počet nakazených extrémnym spôsobom. V okrese Stropkov zaznamenali v prvom týždni roku 2022 hygienici až o 70 percent viac prípadov ako v minulom. 

 

Čísla sú každým dňom horšie. Počet nakazených rapídne vzrástol aj v okrese Stropkov a okolie, kde v minulom týždni pribudlo len za 3 dni 118 prípadov. Potvrdila to aj regionálna hygienička za Svidník Helena Hrebeňaková.

„Čísla permanentne stúpajú. Ťažko povedať, či ide o štvrtú vlnu pandémie, no počet nakazených je každým dňom vyšší. Múdrejší budeme v stredu (19. januára), keď budeme mať k dispozícii všetky údaje,“ uviedla Hrebeňaková.

Ako ďalej hovorí, vírus sa najviac šíri v školách. Od nástupu detí do škôl ostalo v karanténe niekoľko tried. Ide o dve triedy materských škôl, päť tried na troch základných školách a pozitívne prípady boli aj na gymnáziu.

K rýchlejšiemu šíreniu vírusu prispeli aj vianočné sviatky a oslavy konca roka. Nový variant omikron sa v okrese zatiaľ podľa hygieničky nenachádza. “Ani jeden prípad laboratórne potvrdený nemáme,” uviedla Hrebeňáková.

Zaočkovanosť je stále nízka

Podľa Hrebeňákovej však za hrozivo vyzerajúce čísla môže aj fakt, že v okresoch Svidník či Stropkov žije v porovnaní s Košicami, oveľa menej obyvateľov. “V Košiciach majú denne stovky nakazených, tam sa to však stratí, pretože majú výrazne viac obyvateľov. U nás to vyzerá tak zle, pretože sme malé okresy,” vysvetľuje hygienička.

V okrese Stropkov je očkovaných 41,24 percenta, začiatkom októbra to bolo 36 percent, zaočkovanosť teda stúpa len mierne. Nad 50 rokov je v okrese podľa dát rezortu zdravotníctva očkovaných takmer 59 percent ľudí.