Regióny Prešov Top

Stará vyskúšaná klasika a hlúposť. Naivne uverila podvodníkovi a dôchodkyňa prišla o desaťtisíce EUR

Humenčan sa stal obeťou podvodu, keď chcel ochrániť svoj bankový účet. ZDROJ: Peter Korček

HUMENNÉ – Humenský policajný vyšetrovateľ vedie trestné stíhanie pre prečin neoprávnenej výroby a používania platobného prostriedku a pre prečin podvodu. Obeťou je muž z Humenného, ktorý v snahe zabezpečiť svoj bankový účet proti neoprávnenej platbe na internete naletel podvodníkom.

 

Polícia v tejto súvislosti opätovne vyzýva verejnosť na ostražitosť pri používaní platobných kariet na internete. O prípade informoval vedúci oddelenia komunikácie a prevencie prešovského krajského policajného riaditeľstva Daniel Džobanik. Poškodenému mužovi mal prísť email pod hlavičkou známej medzinárodnej platobnej brány obsahujúci upozornenie, že na jeho účte bola zistená podozrivá aktivita týkajúca sa vkladu pre spoločnosť poskytujúcu hazardné hry. Bol vyzvaný na pozastavenie predmetnej platby.

“Humenčan, v presvedčení, že ide o pravý email zo spoločnosti, klikol na odkaz ‘Zrušiť túto platbu’ a bol presmerovaný na formulár podobajúci sa stránke platobnej brány. Zadal v ňom údaje svojej platobnej karty, kde po ich zadaní boli bez jeho súhlasu a vedomia uskutočnené dve platby,” priblížil Džobanik s tým, že muž tak prišiel spolu o viac ako 300 eur. Polícia v podobných prípadoch radí s maximálnou opatrnosťou overovať stránky, kde sa zadávajú údaje z platobných kariet, overovať platobné brány, na ktoré sa pri platbách zadávajú údaje z platobných kariet, údaje z kariet zadávať len u overených obchodníkov a nezasielať bezpečnostné kódy z banky cudzím osobám.

 

Polícia varuje pred podvodníkmi, žena prišla o 64.800 eur. Zdroj: Peter Korček

Žena, ktorá naletela podvodníkovi, prišla o 64.800 eur. Polícia preto opätovne upozorňuje ľudí, aby boli obozretní a nedôverovali neznámym osobám, ktoré ich  telefonicky alebo elektronickou formou kontaktujú a požadujú údaje k bankovým službám. Informuje o tom na sociálnej sieti. Okradnutú ženu telefonicky kontaktoval neznámy muž a predstavil sa ako šéf krajskej bezpečnosti jednej z bánk. “Aby poškodená zachránila, čo sa dá, keďže menovaný šéf nikomu v banke nedôveruje, naviedol poškodenú, aby išla do najbližšej pobočky banky a vložila na zriadený účet na konkrétne meno v inej banke 10.000 eur,” priblížila polícia. Na účet previedla a vložila následne aj ďalšie peniaze. Vybrala si tiež 42.000 eur zo sporiaceho účtu a odovzdala ich neznámemu mužovi, ktorý sa vydával za policajta.

Bratislavská krajská polícia radí neposkytovať žiadne zo svojich autentifikačných a verifikačných údajov k žiadnym bankovým službám či produktom. “V prípade, ak od vás neznáma osoba akoukoľvek formou požaduje vaše údaje k platobným kartám a údaje k službe internetbanking alebo prihlasovacie údaje a heslo, za žiadnych okolností ich neposkytujte,” upozornili policajti s tým, že jediným cieľom je vylákať od ľudí peniaze.