Regióny Prešov Levoča

Spišský hrad budú opravovať aj v lete. Po rekonštrukcii bud elepšie chránený pred bleskami

Zdroj: TASR / Oliver Ondráš

POPRAD – Na Spišskom hrade pokračujú počas leta práce na prvej etape jeho rekonštrukcie. Začalo sa s nimi vlani na jeseň a doteraz tam z plánovaného jedného milióna eur, ktorý vyčlenilo Ministerstvo kultúry SR, preinvestovali 154-tisíc eur s DPH. Ako agentúru SITA informovala Dáša Uharčeková Pavúková zo Spišského múzea v Levoči, v súčasnosti finišujú reštaurátorské práce v exteriéri a interiéri kapitánskeho domu.

 

„Dokončujú sa tiež prípravné práce pred inštaláciou bleskozvodu, ktorý má byť umiestnený na hradnej veži. Celý hrad tak bude oveľa lepšie chránený pred bleskami,“ vysvetlila. Od začiatku rekonštrukčných prác sa podarilo doviesť inžinierske siete, vodu aj dažďovú kanalizáciu až na horný hrad, keďže voda a energie predtým viedli len do úrovne stredného nádvoria. Táto časť prác si vyžiadala viac času vzhľadom na svoju náročnosť. „Práce sa realizovali v ťažkom kamennom teréne, a to v hĺbke štyroch metrov pod hradbami,“ vysvetlila Uharčeková Pavúková.

Počas tohto leta sa začalo pracovať na sanácii hradného brala, na ktorom sa horolezci snažili domurovať či zašpárovať vypadnuté časti. „Teraz montujú a predlžujú chrliče na odvádzanie dažďovej vody z horného hradu, hlavne z terás, aby nepadali na bralo a opravené časti,“ priblížila práce Uharčeková Pavúková. Na samotnom brale zatiaľ z vyčleneného rozpočtu 90-tisíc eur preinvestovali približne 15-tisíc eur.

Nechcú ho uzavrieť celý

Hoci sa na rekonštrukcii hradu pracuje aj počas letnej sezóny, návštevnosť to podľa Uharčekovej Pavúkovej neovplyvní. Avizovala však, že časť hradu bude musieť byť pre bezpečnosť uzavretá počas montáže bleskozvodu. „Budeme sa naozaj snažiť o to, aby hrad nebol uzavretý celý, ale iba nevyhnutná časť. Verejnosť budeme informovať,“ dodala.

Spišský hrad je jedným z najrozsiahlejších stredovekých hradov Európy, vznikol na prelome 12. a 13. storočia. Od roku 1993 je zapísaný v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Otvorený je od apríla do septembra denne od 9:00 do 18:00.