Regióny Prešov Poprad Spišská Belá

Spišská Belá hľadá ľudí na čistenie chodníkov, ponúka im zmluvnú spoluprácu

Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj

POPRAD – Mesto Spišská Belá hľadá pomocníkov na čistenie chodníkov, ponúka im zmluvnú spoluprácu. Správu a údržbu miestnych komunikácií a chodníkov samospráva vykonáva prostredníctvom spoločnosti Mestský podnik Spišská Belá, s. r. o., o priechodnosť chodníkov sa však z veľkej časti starajú aj verejno-prospešné služby mesta, a to najmä na tých miestach, ktoré sú neprístupné pre techniku zimnej údržby. Ako pre agentúru SITA povedal František Zadžora zo Správy miestnych komunikácií a verejného osvetlenia, potrebná je ešte ďalšia výpomoc.

 

„Doteraz sa nám prihlásili štyria záujemcovia. Sú to väčšinou takí, ktorí prácu nemajú, teda nebude problém ani s odstraňovaním snehu v nočných hodinách. Nemáme to však uzatvorené, prihlásiť sa môžu ešte do piatku. Ideálny stav by bol, keby ich bolo desať, aby sa vedeli aj zastúpiť či vystriedať,“ vysvetlil s tým, že pre mesto bude takáto výpomoc novinkou.

Zimná údržba a jej samotný výkon sa v mestách a obciach zabezpečuje podľa zákona o pozemných komunikáciách. „Pri odstraňovaní a zmierňovaní závad v schodnosti ciest a chodníkov sme nútení postupovať podľa priorít. Najprv sa zabezpečuje zjazdnosť ciest a schodnosť chodníkov k zdravotnému stredisku, školám, autobusovým zastávkam a pošte,“ informovala Paula Grivalská z oddelenia životného prostredia. Pomoc však samospráva potrebuje pri údržbe chodníkov na viacerých uliciach. Pri výbere pomocníkov uprednostní obyvateľov, ktorí žijú na konkrétnych uliciach a sú schopní pracovať na zavolanie. Mesto im na túto prácu poskytne technické vybavenie, ako sú ochranné vesty, rukavice a lopaty. V zmysle dohody o vykonaní práce ponúka samospráva odmenu vo výške 5 eur za hodinu v hrubom.

Samosprávam spravila škrt cez rozpočet novela zákona

Grivalská pripomenula, že údržbu chodníkov v meste komplikujú aj zaparkované vozidlá. Mesto už obyvateľov vyzvalo na také parkovanie, aby boli chodníky dostupné a prejazdné pre techniku zimnej údržby. Pripomína tiež, že prístupové cesty musia zostať prejazdné pre záchranárske zložky a vozidlá zberu odpadu.

Podľa novely zákona o pozemných komunikáciách, takzvanej chodníkovej novely, sa od mája 2018 o obecné chodníky už nemusia starať ľudia z priľahlých domov, ale táto povinnosť zo zákona prešla na vlastníkov alebo správcov chodníkov. Novela tak zvýšila nároky na samosprávy v oblasti údržby miestnych komunikácií.