Regióny Prešov

Smutný rekord. Môže za to jarné upratovanie v Prešove

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

PREŠOV – Doteraz najvyšší objem odpadu vyviezli Technické služby mesta Prešov v rámci tohtoročného jarného upratovania. Prešovčania počas jarných týždňov uložili do pripravených veľkoobjemových kontajnerov takmer 360 ton objemového odpadu a viac ako 18 ton biologicky rozložiteľného odpadu.

 

“Také vysoké čísla sme v histórii podniku ešte nezaznamenali,” povedala Ingrid Mihaľová z oddelenia obchodnej stratégie a legislatívy prešovských technických služieb. Jarné upratovanie trvalo od 11. marca do 27. apríla a bolo prerušené veľkonočnými sviatkami. Vo všetkých mestských častiach Prešova bolo v štyroch cykloch rozmiestnených 121 veľkooblemových kontajnerov, o desať kontajnerov viac ako vlani na jeseň a až o 19 viac ako v roku 2019. Technické služby už tradične pridali piaty doplnkový týždeň pre tých obyvateľov, ktorí v rámci štandardného harmonogramu odpad nestihli vyviezť. Rekordný objem vyzbieraného odpadu, 378 ton, je vyšší nielen oproti minulému roku, keď sa vyzbieralo 286 ton, ale prevýšil aj rok 2019, keď vo veľkoobjemových kontajneroch skončilo 318 ton odpadu. Pracovníci prešovských technických služieb zrealizovali spolu 207 vývozov objemného odpadu a desať vývozov biologicky rozložiteľného odpadu.

Technické služby od minulého roka ponúkajú Prešovčanom aj ďalšiu službu – bezplatný zber veľkých elektrických spotrebičov priamo z domácností. V spolupráci so združením Envidom zrealizovali 24. apríla prvý zber elektroodpadu v tomto roku. Počas aprílovej soboty odviezli pracovníci z domácností takmer tri tony rôznych spotrebičov. Najbližší bezplatný zber elektroodpadu z domácností čaká obyvateľov krajského mesta 26. júna a prázdninový termín je 17. júla. V prípade, že sa v niektorých domácnostiach ešte stále nachádza objemný odpad, môžu jeho majitelia využiť dva zberné dvory na území mesta – na Bajkalskej ulici na Sídlisku III a na Jesennej ulici na sídlisku Šváby. Oba sú otvorené pre verejnosť od pondelka do soboty v čase od 9.00 h do 16.00 h h. V nadväznosti na uvoľňovanie opatrení je v zbernom dvore na Bajkalskej ulici obnovený zber textilu. Na oboch zberných dvoroch však zatiaľ stále platia sprísnené pravidlá vstupu.

 “Aktívne pracujeme na zlepšení systému odpadového hospodárstva v súlade s aktuálnou a pripravovanou odpadovou legislatívou. V meste Prešov sa pripravuje nové všeobecne záväzné nariadenie o odpadoch, kde by mal byť zavedený množstvový zber na území mesta. Zvažuje sa možnosť uzamykať kontajnery a tiež sa pripravujú aj nové pravidlá pristavovania veľkoobjemových kontajnerov počas jesenného upratovania,” dodala Mihaľová.