
HUMENNÉ- Nielen mesto pod Vihorlatom zasiahla smutná správa. Vo veku 83 rokov zomrel spisovateľ Boris Voroňák, ktorý bol aj autorom textu piesne od legendárnej slovenskej skupiny Prúdy, ktorá sa okamžite stala hitom.
Mesto Humenné zverejnilo smutnú správu o úmrtí jednej z osobností mesta. „S hlbokým zármutkom oznamujeme, že v utorok 8. apríla 2025 nás vo veku 83 rokov navždy opustil Ing. Boris Voroňák,“ oznámila samospráva.

Boris Voroňák sa síce narodil v Michalovciach, ale do Humenného prišiel v revolučnom roku 1968 za prácou. Vyštudoval matematiku-analytiku a po štúdiu v Bratislave sa rozhodol vrátiť na východ Slovenska. Reagoval na ponuku pracovať v štátnom podniku Chemlon Humenné. „Vzťah k výpočtovej technike mu ostal, blízko však mal aj k písaniu. Celý kariérny život sa mu venoval, poeticky i odborne, historicky. Svojho času ho média nazvali „analytikom s dušou básnika,“ uviedla samospráva.
Bol autorom legendárneho slovenského hitu
Boris Voroňák bol autorom textu známej slovenskej piesne „Keď odchádza kapela“ od známej slovenskej rockovej skupiny Prúdy. Pieseň, ktorá je súčasťou albumu Zvoňte, zvonky z roku 1969, sa okamžite stala hitom. Skupina, ktorej lídrom je populárny slovenský spevák Pavol Hammel, len minulý rok oslavovala svoje 60-ročné pôsobenie na našej hudobnej scéne.
Napísať jeden zo slovenských hitov pre legendárnu skupinu sa mu podarilo vďaka tomu, že počas vysokej školy s ním v jednom krúžku študoval aj manažér skupiny Prúdy Viliam Vaškovič a jeho spolužiakom bol gitarista skupiny Peter Saller. Jeho spolužiaci ho zoznámili s ostatnými členmi skupiny Prúdy. Boris Voroňák v tom čase písal poéziu a manažér skupiny si vybral práve jednu z jeho básní.
Vydal viacero publikácií, napísal aj román
Boris Voroňák bol aj autorom viacerých publikácií. Spolupodieľal sa aj na vzniku historického románu Posledný po meči, ktorý vydala Matica Slovenská v roku 2015. Román oživuje tragický príbeh zemplínskeho župana Žigmunda II Drugeta. Boris Voroňák zmapoval históriu celého šľachtického rodu Drugethovcov z Humenného. Bol aj členom cirkevného speváckeho zboru.
Na Borisa Voroňáka si zaspomínal aj slovenský spisovateľ Daniel Hevier. „Keby ostal po ňom iba tento jeden text, tak by bol nezabudnuteľný. Ale pán Boris mal za sebou bohatú spisovateľskú, textársku i publicistickú tvorbu. Odpočívajte v pokoji, priateľ bigbiťák,“ uviedol na sociálnej sieti.
