Regióny Prešov Stropkov

Silvestrovský ohňostroj ani oslavy v Stropkove tento rok nebudú

ohnostroj
Ilustračné. Zdroj: FB / Mesto Skalica - oficiálna stránka

STROPKOV – Mesto Stropkov v tomto roku nebude organizovať silvestrovské oslavy a nebude zabezpečovať ani silvestrovský ohňostroj. Ako informoval hovorca mesta Stropkov, nie je to otázka financií, keďže na tento účel mesto malo v rozpočte vyčlenené prostriedky.

 

“Oficiálne vítanie Nového roka sme v Stropkove zrušili v roku 2019, keď sme reagovali na tragédiu, ktorá sa odohrala v Prešove na Mukačevskej ulici. Nasledujúce roky 2020 a 2021 sa niesli v znamení pandémie a s ňou súvisiacich obmedzení, preto sme opäť upustili od organizácie silvestrovských osláv,” uviedol Novák.

Na sklonku aktuálneho roka mesto zaregistrovalo viaceré podnety týkajúce sa koncoročného ohňostroja a prípadného programu na námestí.

“Zo skúseností spred roka 2019 vieme, že tradičné oslavy Silvestra na Námestí SNP už napriek snahe organizátorov nemali požadovanú úroveň a ani návštevnosť programu nebola vysoká. Jedným z motívov pre naše rozhodnutie boli aj opakujúce sa podnety psičkárov či ochrancov zvierat, ktorí dlhodobo upozorňujú na negatívny vplyv ohňostrojov a zábavnej pyrotechniky na zdravie zvierat. V blízkosti tunajšieho námestia sa navyše nachádza náš unikátny Park zvierat a z minulosti vieme, že práve počas Silvestra došlo aj k niekoľkým úhynom,” vysvetlil primátor Stropkova Ondrej Brendza.

Práve na podporu aktivít Parku zvierat súvisiacich s ochranou fauny presmeruje mesto rozpočtovanú položku 2000 eur pôvodne plánovanú na mestský ohňostroj.

“Vo sviatočnom období upriamujeme svoju pozornosť na dopĺňanie vianočnej výzdoby mesta, ktorá spríjemňuje atmosféru v Stropkove už od Mikuláša. Takisto smerujeme naše úsilie do prípravy Vianočných remeselných trhov na námestí. V predvečer Silvestra tiež v sanktuáriu organizujeme chrámový koncert huslistu Martina Petríka a jeho hostí. Veríme, že obyvatelia Stropkova nebudú pre chýbajúci silvestrovský ohňostroj ochudobnení o príjemné chvíle strávené v našom meste,” dodal primátor.