ROZHOVOR so šéfom pohrebnej služby: Covid zmenil všetko, tie čísla su reálne!

PREŠOV – „Život s covidom zmenil všetko.“ Takto znejú úvodné slová šéfa pohrebnej služby Jozefa Kovalčíka. To, čo všetko videl a zažil na vlastnej koži, nám opísal počas rozhovoru na svojej prevádzke v Prešove.

 

Počet úmrtí na Slovensku za posledné dva roky rapídne stúpol. Pandémia poznačila nie len zdravotnícky a ekonomický systém, ale aj mnoho ďalších sektorov, ako je napríklad aj pohrebníctvo. Jozef Kovalčík spravuje a vlastní pohrebnú službu Glória v Prešove už takmer dvadsať rokov. To, čo zažíval posledné mesiace však počas svojej práce ešte nezažil.

„Nikto z nás nemohol pred pandémiou ani len tušiť, že budeme raz niečo také zažívať. Pamätám si začiatky najhorších mesiacov, kedy som bol v práci aj dvanásť hodín denne. Zosnulých pribúdalo a my sme nestíhali pochovávať,“ začína rozprávať šéf pohrebníctva.

pohreb, pohrebníctvo

Počet zosnulých v pohrebnej službe rapídne stúpol. Zdroj: gloria.sk

On ani jeho zamestnanci nechápali čo sa deje a ako je možné, že za taký krátky časový úsek mohlo zomrieť toľko ľudí. „Bolo toho jednoducho veľa. Od januára sme sa dva mesiace poriadne nezastavili. Najhoršie bolo to, že zo začiatku nikto nevedel čo máme robiť. Nemali sme smernice ako pochovávať infikovaných ľudí. Čakali sme približne dva týždne kým sme dostali od štátu usmernenia. Na tie týždne len veľmi ťažko spomínam,“ hovorí smutne.

Modlili sa, aby to skončilo

„Boli to týždne, kedy sme sa všetci len modlili, nech to celé čím skôr skončí. Prvú silnú vlnu sme mali, ako som spomínal, v januári minulého roku, ktorá trvala približne do marca. Tá druhá prišla v októbri a trvala až do decembra. Vtedy počet zosnulých neustále rástol,“ opisuje Kovalčík.

pohreb, cintorín

Počet zosnulých v pohrebnej službe rapídne stúpol. Zdroj: gloria.sk

Počas jeho pôsobenia v pohrebníctve sa s niečím takým ešte nestretol. „Glóriu vlastním vyše dvadsať rokov a poviem úprimne, také čísla, aké sme zažívali posledné mesiace, pred samotným covidom nikdy neboli. Nehovorím, že všetci, ktorých sme pochovali boli pozitívni, ale zosnulých nestále pribúda. Tie čísla sú reálne,“ hovorí.

Nakazili sa aj zamestnanci

V súčasnosti pracuje v pohrebníctve dvanásť ľudí. Aj oni si v minulosti prešli covidom na pracovisku. „Ja osobne som pozitívny ešte nikdy nebol, no niektorí moji zamestnanci tu už covid mali. Chvalabohu sme výborný tím, preto sme si so službami a výjazdmi pomáhali navzájom,“ hovorí s úsmevom. Na otázku, či je možné, že sa jeho zamestnanci nakazili na pracovisku, nám nevedel odpovedať. „Mohli aj nemuseli. My síce máme pri práci ochranné oblečenie, ale to nezaručí sto percentnú ochranu,“ vysvetľuje.

Práca v pohrebníctve ja psychicky náročná, o to viac, keď vidíte na vlastné oči niekoľko úmrtí za jeden deň naraz. Pre Jozefa Kovalčíka je najdôležitejšie pochovať zosnulého s úctou a rešpektom. Ako nám sám povedal, každý prípad berie individuálne. „Ak nám niekto zavolá a potrebuje naše služby, vždy sa snažíme prioritne myslieť na pozostalých. Rodina a blízki to majú aj tak veľmi ťažké, tak sa im snažíme situáciu čo najviac uľahčiť,“ hovorí.

 

Viac o téme: covid, COVID-19, koronavírus, pandémia, pohreb, pohrebná služba, pohrebníctvo, rozhovor

Súvisiace články