Regióny Prešov Top

ROZHOVOR Riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní: Takto by mali postupovať poškodení zo zhorenej bytovky

Okolo bytovky postavili plot. Budova je nestabilná a predstavuje reálnu hrozbu pre ľudí aj okolité bytovky. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

PREŠOV – Strach, bezmocnosť a hlava plná starostí. Obyvatelia viacerých bytoviek na sídlisku III, kde v piatok došlo k masívnej explózii plynu, sa už vrátili do svojich domovov. Výnimkou sú dva vchody na Mukačevskej ulici – konkrétne č. 7, kde došlo k výbuchu, a č. 9, ktorý sídli v tesnej blízkosti poškodenej budovy. Ľudia si mohli maximálne zabezpečiť byty, keďže tlaková vlna im vybila okná a panely a zobrať nevyhnutné veci. Ako však majú postupovať v prípade, ak prídu do bytu a chcú nahlásiť škodovú udalosť poisťovni? Glob.sk sa o tejto téme rozprával s generálnou riaditeľkou Slovenskej asociácie poisťovní  JOZEFÍNOU ŽÁKOVOU.

 

Výbuch plynu na Mukačevskej ulici v bytovke č. 7 sa stal v piatok 6. decembra krátko popoludní. Na mieste zasahovali desiatky hasičov zo širokého okolia, rovnako aj príslušníci Ozbrojených síl SR, policajti, či záchranári so psami špeciálne vycvičenými na hľadanie osôb v sutinách. Výbuch bol taký masívny, že výťahová šachta spolu so schodiskom “zmizla z povrchu zemského”, hasiči sa tak pri zachraňovaní osôb museli spolahnúť na ťažkú techniku a zachraňovať ich z vonkajška. Obyvatelia poškodenej bytovky stáli na balkónoch a čakali, kedy príde rad na nich. Posledné štyri poschodia bytovky zhoreli do tla. Bilancia nešťastia je tragická – potvrdených 7 obetí a jedna nezvestná osoba. Hasiči predpokladajú, že sa ju podarí nájsť po tom, ako sa začne s demontážou zhorených poschodí, bývať totiž mala na 12.

Okrem toho včera prebiehal súd s trojicou mužov, ktorých polícia zadržala a následne obvinila z trestného činu všeobecného ohrozenia. Aj keď ich Okresný súd v Prešove poslal do väzby, voči rozsudku sa odvolali a prípad tak teraz bude riešiť krajský súd. Dôvodom rozhodnutia bolo, aby obvinení nemohli ovplyvňovať svedkov alebo mariť vyšetrovanie. Kým obyvatelia vchodov č. 5, 11 a 13 sa mohli po kladných revíznych skúškach včera večer vrátiť domov, obyvatelia poškodenej bytovky a vedlajšieho vchodu (vchod č. 9) sa do svojich bytov vrátiť nemôžu. Dôvod je prostý – bytovka, v ktorej došlo k výbuchu, je v bezprostrednej blízkosti daného vchodu a predstavuje tak reálne nebezpečenstvo pre jej obyvateľov. Mesto Prešov zároveň žiada obyvateľov všetkých bytových domov v okolí bytovky č. 7, kde došlo k výbuchu, aby nahlasovali všetky škody vo svojich bytoch, vzniknuté v dôsledku tlakovej vlny po výbuchu plynu, správcom svojich bytových domov. A to aj v prípade, ak vec riešia individuálne, cez svoje vlastné poistky.

Čo by tak obyvatelia bytoviek mali urobiť ako prvé po tom, ako sa vrátia do svojich bytov?

Ľudia prišli pri výbuchu plynu o svoje majetky, viacero rodín sa do budovy, kde prišlo k výbuchu, ale ani do okolitých bytoviek nebudú môcť vrátiť. Aké možnosti teraz majú? Bude im vyplatená poistka? Čo všetko sa z nej môže vyplatiť?

Tí postihnutí obyvatelia, ktorí majú svoje byty poistené ( t.j. poistenie nehnuteľnosti a poistenie domácnosti)  dostanú poistné plnenie vo výške dohodnutej v poistnej zmluve. Každá poistná zmluva môže mať dohodnutý iný obsah a rozsah poistného krytia, pričom poistná suma by mala zodpovedať hodnote poisteného majetku. V každej poistnej zmluve môže teda byť  dohodnutá iná poistná suma. Ak je škoda vyššia ako dohodnutá poistná suma, poistený dostane plnenie maximálne do výšky poistnej sumy.

V prípade, že poškodený nemá žiadne poistenie svojho majetku, môže žiadať náhradu škody od toho, kto škodu spôsobil, čo musí byť samozrejme exaktne preukázané (čo môže trvať dlho). Ak je tento subjekt (škodca) poistený, obráti sa na svoju poisťovňu, aby za neho náhradu škody poskytla priamo poškodeným. To však poisťovňa môže urobiť iba do výšky poistnej sumy, ktorú má tento subjekt v poistnej zmluve dohodnutý. Vo zvyšku musí zaplatiť náhradu škody sám škodca.

Čo musia majitelia bytov spraviť po tom, ako prídu do bytu? Čo zaváži ako dôkaz? 

-Majitelia bytov by mali čo najskôr akýmkoľvek spôsobom kontaktovať svoju poisťovňu (telefón, mail, osobne a pod.) a na požiadanie poskytnúť akékoľvek dôkazy, ktoré preukážu, že sa stala nahlásená škoda, a v akom rozsahu. Konkrétny spôsob zabezpečenia dôkazov možno s poisťovňami dohodnúť telefonicky alebo priamo na mieste – viaceré poisťovne vyslali operatívne na miesto svojich likvidátorov.

Evidujete v histórii prípad, ktorý by mal podobný rozmer, alebo sa asociácia s takýmto prípadom ešte nestretla?

-Výbuchy plynu sa objavili. Ale nespomínam si, že by bola niekedy škoda takéhoto rozsahu na obytnom dome.

Sú vyčíslené nejaké predbežné sumy, koľko peňazí by mohlo byť vyplatených ľuďom poškodených výbuchom plynu v bytovke?

-Na vyčíslenie rozsahu škody je ešte priskoro.

Po výbuchu bolo poškodených aj viacero áut. Sťahuje sa na takýto problém aj „PZP“, alebo musí mať majiteľ auta havarijnú poistku? Aké možnosti má majiteľ auta, ktoré bolo poškodené výbuchom – sutinami?

-Poistné plnenie je možné iba z havarijnej poistky (ak je aj tento typ rizika poistený). PZP sa na tieto škody nemôže vôbec použiť. Inou možnosťou je, že vlastník auta sa obráti na toho, kto výbuch spôsobil. V tom prípade platí druhá časť odpovede na prvú otázku.

Mohlo by vás zaujímať

Galéria
Zdroj: TASR / Milan Kapusta
Technici z SPP kontrolovali hlavný uzáver plynu. Zdroj: TASR / Milan Kapusta
Okolo bytovky postavili plot. Budova je nestabilná a predstavuje reálnu hrozbu pre ľudí aj okolité bytovky. Zdroj: TASR / Milan Kapusta
Horné poschodia sú úplne zdemolované. Zdroj: FB / Polícia Slovenskej republiky
Statici odporúčajú budovu zbúrať, v dohľadnej dobe by sa malo začať s demontážoi horných poschodí. Zdroj: FB / Polícia Slovenskej republiky
Po výťahovej šachte neostal ani náznak. Zdroj: FB / Polícia Slovenskej republiky
Hasiči sa k ľuďom volajúcim o pomoc nevedeli dostať zvnútra, lebo schodisko, ktoré tam bolo, po výbuchu zmizlo. Zdroj: FB / Polícia Slovenskej republiky
Hasičom sa naskytol hrozivý pohľad. Zdroj: FB / Polícia Slovenskej republiky
V bytovke by stále mala byť jedna nezvestná osoba. Zdroj: FB / Polícia Slovenskej republiky
Obyvatelia dotknutých bytoviek by mali zadokumentovať všetky škody. Zdroj: FB / Polícia Slovenskej republiky
Podľa Jozefíny Žákovej bude majiteľom bytov vyplatená iba maximálna suma positného plnenia. Problém je, ak majiteľ nemal byt poistený. Zdroj: FB / Polícia Slovenskej republiky
Na stenách je vidieť pozostatky po schodisku. Zdroj: FB / Polícia Slovenskej republiky
Zdroj: FB / Polícia Slovenskej republiky
navigate_before
navigate_next