Regióny Prešov Top

Rezort obrany zrekonštruuje prešovské kasárne za 5,4 milióna eur

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Ministerstvo obrany (MO) SR zrekonštruuje budovu v Sokolovských kasárňach v Prešove. Vzniknúť tam majú nové priestory pre prápor ISTAR. Predpokladané náklady sú vyše 5,4 milióna eur. Návrh ministerstva v stredu schválila vláda. V súčasnosti sa budova nevyužíva pre zlý stavebno-technický stav. Nevyhovuje ani hygienickým, ani bezpečnostným normám.

 

“V rámci komplexnej rekonštrukcie budovy č. 4 sa plánuje vytvoriť nové priestory pre prápor ISTAR a zrekonštruovať priestory tak, aby zodpovedali súčasným požiadavkám na kancelárie, šatne, zbrojné sklady, sociálne zariadenia, učebne a kuchynky. Súčasťou stavebných prác bude aj vytvorenie priestorov na požadovaný stupeň utajenia,” približuje materiál. Objekt sa nachádza na Čapajevovej ulici v Prešove.

Budovu majú v rámci stavebných prác zatepliť, zrekonštruovať kotolňu, prípojku vody a kanalizácie, vymeniť elektroinštalačné rozvody, podhľady, podlahy, spraviť nové omietky a opraviť šikmú strechu. Inštalovať sa majú aj zabezpečovacie prvky a signalizácie v priestoroch navrhovaných zbrojných skladov, bleskozvodná sústava, vzduchotechnika a klimatizácia, stabilné hasiace zariadenie a integrovaný bezpečnostný systém.

Stavebný zámer na rekonštrukciu bol spracovaný ešte v roku 2016. Predpokladaná hodnota stavebných prác bola vtedy zhruba tri milióny eur, po spracovaní projektovej dokumentácie v roku 2019 sa však zvýšila. Ministerstvo to zdôvodnilo zvýšením cien stavebných materiálov a prác, ale aj zmenou stavebného riešenia.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) má zabezpečiť verejné obstarávanie a realizáciu stavby do konca roka 2022.