Regióny Prešov

Prvý týždeň očkovacej kampane v Prešove priniesol nárast zaočkovaných o 62%

Ilustračná foto. Zdroj: TASR

PREŠOV – Prvý týždeň očkovacej kampane Prešovského samosprávneho kraja Kraj ťa potrebuje priniesol oproti predchádzajúcemu týždňu nárast počtu zaočkovaných o takmer 62 percent.

 

Počas siedmich dní ponúkol kraj 40 očkovacích termínov v piatich okresných mestách a 17 obciach a podal spolu 7204 vakcín, z toho 1419 prvoočkovaným. Informovala o tom hovorkyňa Prešovského kraja Daša Jeleňová. “Mobilné jednotky kraja podali za päť pracovných dní v obciach 447 vakcín proti ochoreniu COVID-19. V 203 prípadoch boli aplikované ich prvé dávky. Od pondelka do piatka sa vo večernom režime očkovania v nákupných domoch podalo spolu 861 vakcín,” konkretizovala s tým, že počas víkendu krajskí zdravotníci očkovali až v 12 rôznych termínoch.

Otvorené boli všetky tri veľkokapacitné očkovacie centrá v Prešove, Poprade a Humennom, kde sa spolu prioritne preočkovávalo treťou dávkou vakcíny od Pfizer/BioNTech. Spolu sa v nich podalo 4229 vakcín, z toho bolo 232 prvých dávok. Vakcinácia bola umožnená tiež v troch nákupných domoch, kde sa prišlo zaočkovať či preočkovať 1253 ľudí, z ktorých 247 dostalo prvú dávku vakcíny. PSK prišiel s vakcínou v sobotu aj do mesta Vranov nad Topľou, kde sa podalo 173 vakcín, a do Svitu, kam sa prišlo zaočkovať či preočkovať spolu 241 záujemcov.

“Sme prakticky neustále v teréne, otvárame pre verejnosť čoraz viac očkovacích termínov, sme v obciach, nákupných domoch, ale aj denných stacionároch, prichádzame k imobilným. Za tým všetkým je vysoké nasadenie nielen našich ľudí, ale predovšetkým lekárov, sestier či záchranárov,” vyjadril sa v nedeľu počas očkovacej akcie v jednom z prešovských nákupných centier predseda kraja Milan Majerský.

Dôležitosť zdravotníkov vyzdvihla na podujatí, ktoré prišli podporiť aj známe osobnosti, aj prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová. “My zdravotníci sme nikdy neboli konfrontovaní s takým množstvom utrpenia a úmrtí ako teraz a zanecháva to na nás obrovské stopy,” pripomenula.

Riaditeľ Ľubovnianskej nemocnice a podpredseda kraja Peter Bizovský v súvislosti s nasadením zdravotníkov skonštatoval, že nemocnice na Slovensku si počas tretej vlny prešli “peklom” a podľa neho bolo šťastím, že časť obyvateľov bola zaočkovaná. “Pri nezaočkovanosti by kapacity kyslíkových lôžok, ako aj lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou nestačili a mnohí ľudia by sa do nemocníc nedostali,” povedal.