Regióny Prešov Vranov nad Topľou

Primátor Vranova nad Topľou nazval divoké skládky “fenoménom doby”

Zdroj: TASR / Milan Kapusta

VRANOV NAD TOPĽOU – V rámci jarného upratovania likviduje samospráva Vranova nad Topľou aj tento rok čierne skládky na území mesta. Ako pre médiá v piatok uviedol primátor Ján Ragan, pravdepodobne z dôvodu pandémie nového koronavírusu ich mestskí pracovníci odstraňujú viacero oproti minulým rokom. Sú fenoménom súčasnosti, vyjadril sa.

 

“Je to asi fenomén v tejto dobe, že občania sú takíto nedisciplinovaní,” povedal s tým, že na území mesta sa tento rok nachádza niekoľko desiatok divokých skládok. “Veľmi rizikové sú okrajové časti mesta, kde je blízkosť prírody, kde končia rodinné domy, začína les, pastviny, taktiež nevyužité objekty, ktoré nie sú uzatvorené. Týchto lokalít máme niekoľko a vznikajú aj nové,” priblížil s tým, že na ich likvidáciu bude musieť mesto vynaložiť približne 10-tisíc eur aj napriek tomu, že na ich odstraňovaní pracujú zamestnanci mesta. “Títo pracovníci by mohli vykonávať iné činnosti, keby nemuseli likvidovať divoké skládky,” podotkol.

Podľa slov vedúceho oddelenia verejnoprospešných služieb mestského úradu Jána Fedorňáka sa na čiernych skládkach nachádzajú najrozličnejšie predmety. “Našli sme tam rôzne veci, dala by sa zriadiť celá kúpeľňa, od vane cez sanitu, toaletnú misu až po odevy, stavebný odpad rôzneho druhu, ale aj odpad biologický z rodinných domov,” priblížil. Ako doplnil, za tri týždne sa im podarilo vyčistiť šesť takýchto skládok, odkiaľ vyviezli približne 25 traktorových vlečiek odpadu.

Keďže sa situácia s tvorbou divokých skládok na území mesta za ostatné roky nezlepšuje, Ragan avizuje jednak potrebu šírenia osvety, ale tiež zvýšenie kontroly. “Určite budeme intenzívne využívať fotopasce, mestskú políciu a budeme sa snažiť takto preventívne predchádzať vzniku divokých skládok,” uzavrel.