Regióny Prešov

Pri nehode ZOMRELO len 3-ročné dieťa! Tragédia s množstvom OTÁZNIKOV: Hrôza, čo mohlo zapríčiniť jeho SMRŤ

Tragická dopravná nehoda. ZDROJ: FB/Polícia SR - Prešovský kraj

Polemiky o príčine nehody

Na sociálnych sieťach ľudia polemizujú, že príčinou nehody bola voda. Jaroslav píše: “Ak je pravda, že sa utopili, tak pošlite niekde ochranárov aj s ich bobrami! Vyzerá to tak, že je to pred mostom a na druhej strane mosta cca 10m od mosta má bobor hrádzu! Ak by tam nebola hrádza, neutopili by sa.” Aj Mária sa dostala k informácii o utopení sa dieťatka: “Bohužiaľ, auto spadlo do potoka a dieťa sa utopilo.”

Polícia nám v tejto súvislosti poskytla svoje stanovisko. “V ľavotočivej zákrute z doposiaľ nezistených príčin s vozidlom prešla vodička do protismernej časti vozovky, zišla z cesty do potoka a došlo k prevráteniu vozidla na strechu. Prípadom sa zaoberá  vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru  Vranov nad Topľou, vedie trestné stíhanie pre trestný čin usmrtenie. Polícia skúma presnú príčinu dopravnej nehody, viac informácií v tomto štádiu vyšetrovania nie je možné  poskytnúť.” komentovala hovorkyňa KR PZ v Prešove – Jana Ligdayová. Informáciu o tom, že príčinou smrti dieťaťa má byť utopenie, nám však nepotvrdila.

Mohla byť na príčine autosedačka?

Tento týždeň je to už druhá nehoda, pri ktorej dieťa sedelo v autosedačke a utrpelo vážne zranenia. Ľudia, samozrejme, začali polemizovať, ako bolo dieťa v aute pripútané, keď pri nehode zomrelo.

Strhla sa vášnivá diskusia. Katka výstražne píše: “Bože môj, kedy už začnú ľudia kupovať kvalitné sedačky.” Na tento komentár okamžite zareagovala Lenka. “Čo ak práve tá sedačka bola tak kvalitne upevnená, že sa pri náraze ani nepohla a bola v tej nešťastnej deformačnej zóne rovno aj s dieťaťom? Sedačka nezaručuje 100% nesmrteľnosť,” pokojne argumentovala.

Katka tiež použila pádne argumenty na obhájenie svojho názoru: “V prípade prevrátenia, keby bolo dieťa v sedačke s 5-bodovým pásom, tak ho to drží aj dole hlavou, ale drží v sedačke. Väčšinou deti v 3 rokoch rodičia dávajú do sedačiek nevhodných na ich vek a hlavne v smere jazdy. A pútajú len pásom auta. Ktorý sa aktivuje len s určitou záťažou a 3-ročné dieťa nemá takú hmotnosť, aby sa pás aktivoval, nepodrží mu krk a hlavu tak ako treba. Viem ako rupne v krku pri náraze v 100-ke. Dieťa v 3 rokoch nemá šancu.”

Polícia šíri málo osvety

Ľudia vidia problém aj v tom, že polícia šíri medzi občanmi málo osvety v súvislosti s detskými autosedačkami. Adriana vyjadrila svoje stanovisko k výberu autosedačky. “A niekto sa ešte diví, koľko sú niektorí ochotní vysoliť za kvalitnú autosedačku. Vraj zbytočnosť, a predsa stačí aj obyčajná. A ďalšia vec je správne pútanie. Ľudia čítajte tieto články a dbajte o zdravie a život vlastných detí. Pri autosedačkách skutočne platí, že “čím drahšia tým lepšia” a nič, čo má kompletnú výbavu funkcií a stojí 80€ nie je fajn. Treba robiť osvetu, veľa osvety,” varuje pokojne rodičov vo svojom komentári.

Na nedostatok osvety sa sťažuje aj Mária. “Na Slovensku veľmi chýba osveta ohľadom správneho vozenia detí v aute. Ja sama som sa k nej dostala pomerne neskoro. Mohli by ste sa aj na to zamerať polícia SR.” My sme sa na stanovisko pýtali priamo hovorkyne KR PZ v Prešove – Jany Ligdayovej, ale odpoveď na túto otázku sme nedostali.

Niektoré mamičky dokonca upozorňujú, že v zahraničí sú prísnejšie pravidlá na vozenie detí v aute. Julka sa vyjadrila: “V Škandinávskych krajinách majú zo zákona povinne protismer do 4 rokov až.”

Odborníčky na autosedačky majú jasné odporúčania

Na Facebooku existuje skupina Deti v aute, ktorá radí rodičom nielen so správnym výberom autosedačky, ale aj s jej nastavením a pripútaním dieťatka.

Dôležité podľa nich je správne pripútanie. “Popruhy musia byť vždy čo najbližšie k telu dieťaťa a prispôsobené veľkosti tela (výške ramien),” uvádzajú na svojej webovej stránke. Zároveň dodávajú: “ADAC odporúča vyzliecť hrubé bundy a správne zaistené dieťa prikryť dekou, aby pás dokonale sedel.”

Odporúčajú dieťa čo možno najdlhšie voziť v protismere jazdy. “Detské sedačky otočené proti smeru jazdy s bezpečnostnými pásmi by sa však mali vždy uprednostňovať pred detskými sedačkami smerujúcimi dopredu, pretože deti sú najbezpečnejšie umiestnené práve proti smeru jazdy. “ Minimálny vek na jazdenie v protismere je pritom približne 5-6rokov. “Rôzne značky odporúčajú rôzny vek, zväčša do 3-4rokov, avšak väčšinou odporúčajú čo najdlhšie ako je to možné, jazda v protismere je momentálne možná maximálne do 36kg a 125cm alebo 25kg a 135cm, čo je v priemere do 5-6rokov,” upresňujú na svojej stránke.