Regióny Prešov

Prešovský samosprávny kraj ponúka prehľad aktivít pre svojich návštevníkov počas roka

Ilustračné foto Zdroj: TASR/Veronika Mihaliková

PREŠOV – Výstavy a podujatia rôzneho charakteru čakajú tento rok na návštevníkov kultúrnych organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Pôjde o overené klasiky, ale i viaceré novinky. Informovala o tom Lea Lehotská z oddelenia komunikácie Úradu PSK.

“Už v najbližších týždňoch by malo Ľubovnianske múzeum – hrad v Starej Ľubovni uviesť do života publikáciu Etnografické zápisníky Jána Lazoríka. Tance a hry. Otvorenie letnej turistickej sezóny múzeum plánuje na prelome apríla a mája. Počas leta budú môcť návštevníci zažiť napríklad hradné divadlo s pesničkami, hradné slávnosti či koncert Kandráčovcov. V novembri je zas naplánovaná medzinárodná odborná konferencia o hradoch a hradných panstvách,” uviedla Lehotská.

Aj Múzeum v Kežmarku chce otvoriť letnú turistickú sezónu na prelome apríla a mája. Predtým však ešte plánuje na Veľký piatok Krížovú cestu. V júni sa zapojí do Európskych dní archeológie a Festivalu študentského remesla. Počas leta zas uvedie tradičné večerné divadelné predstavenie Krvavé dejiny a bohatý kultúrny program v rámci Stredovekého dňa na Kežmarskom hrade.

Letnú čitáreň môžu zažiť počas leta návštevníci Popradu

Sobotu s kniežaťom a Letnú čitáreň budú môcť počas leta zažiť návštevníci Podtatranského múzea v Poprade. V máji to bude podujatie Päť zmyslov v záhrade v rámci víkendu otvorených parkov a záhrad. V septembri sa na Dňoch histórie a tradícií predstavia šermiari i dobová kapela.

“Šarišské múzeum v Bardejove ponúka širokej verejnosti až do polovice marca komentované prehliadky výstavy zostavenej z najvýznamnejších zbierkových predmetov múzea. Letnú turistickú sezónu otvorí v máji v skanzene v Bardejovských kúpeľoch ukážkami tvorby keramiky. V lete zas usporiada Remeselný jarmok a Prehliadku rusínskych a šarišských piesní a tancov,” doplnila Lehotská.

Jedna z expozícií Vihorlatského múzea oslávi 40. výročie

Expozícia ľudovej architektúry a bývania Vihorlatského múzea v Humennom oslávi 40. výročie svojho sprístupnenia. V archeoparku v Hanušovciach nad Topľou sa uskutočnia Prázdniny v praveku. V Krajskom múzeu v Prešove sa chystá už pravidelné Leto s Rákocim pre prázdninujúce deti.

Pre rekonštrukciu naďalej zostáva zatvorené aj Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. V príprave sú zahraničné aj domáce výstavy. Krajská galéria v Prešove pripravuje na tento rok viaceré výstavy súčasného umenia z vlastnej dielne, ako aj výstavu barokového maliara Jacoba Bogdaniho, pôvodom z Prešova. Výstavu Šrobárova zbierka sprístupní Tatranská galéria v Poprade už počas letnej sezóny. Okrem toho chystá denný letný tábor pre deti a pokračovať chce rôznymi podujatiami.