Prešovský kraj v sčítaní obyvateľov zaostáva. Malé obce v ňom vedú

PREŠOV – Po treťom týždni historicky prvého elektronického sčítania obyvateľov Prešovský kraj za celoslovenským priemerom zaostáva. Doteraz sa v ňom sčítalo 59,7 percenta obyvateľov, republikový priemer je 63 percent. V kraji sú však malé obce, ktoré majú v rámci Slovenska prvenstvo a už teraz sa blížia k 100 percentám, informovala TASR hovorkyňa pre Sčítanie obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 Jasmína Stauder.

 

Obcou s aktuálne celoslovensky najvyšším podielom sčítaných obyvateľov je Nižná Písaná v okrese Svidník, kde v roku 2019 podľa údajov Štatistického úradu SR žilo 81 obyvateľov. Elektronický dotazník SODB tu vyplnilo 98 percent ľudí. Druhou v celoštátnom rebríčku je obec Obručné v okrese Stará Ľubovňa, kde sa dosiaľ sčítalo 93 percent obyvateľov. Pred dvoma rokmi ich tu malo žiť 29.

Krajské mesto Prešov má 64,7 percenta sčítaných obyvateľov. „Obyvatelia sa hojne v rámci kraja sčítavajú v Poprade, ktorý má 67,3 percenta sčítaných obyvateľov, v Kežmarku (67 percent) a vo Svidníku (66 percent),“ doplnila Stauder s tým, že spomedzi miest v kraji má „menej“ sčítaných obyvateľov Levoča (54 percent). SODB 2021 sa začalo 15. februára, dosiaľ sa v ňom samosčítalo približne 3 510 000 obyvateľov. Elektronické samosčítanie bude ukončené 31. marca, asistované sčítanie sa bude realizovať od apríla do konca októbra.

 „Sčítanie obyvateľov je zo zákona povinné,“ pripomenula Stauder s tým, že za nesplnenie si povinnosti môže obec obyvateľovi uvaliť pokutu vo výške od 25 do 250 eur. Sčítací formulár, ako aj informácie o SODB sú verejnosti dostupné na internetovej stránke www.scitanie.sk.

Viac o téme: menšie obce, Prešov, Prešovský kraj, prvenstvo, sčítanie, SOBD

Súvisiace články