BRATISLAVA – Aj keď iba čiastočná, no predsa len zmena. Divadlo Jonáša Záborského (DJZ) v Prešove čaká po 30 rokoch rekonštrukcia. Realizovať by sa mala začiatkom budúceho roka. Na pláne je výmena presklenej časti novej budovy divadla. Aktuálne prebiehajú rokovania s projektantom, na rad príde aj vyhlásenie verejného obstarávania.
Prešovský samosprávny kraj (PSK) ako zriaďovateľ rozhodol. Presklené výplne vo vstupnej časti DJZ sú už značne poškodené a vyžadujú rekonštrukciu. Kraj vymení presklenú časť novej budovy, čím zníži jej energetickú náročnosť a zlepší tepelno-izolačné podmienky. Vďaka tomu zabráni aj prípadnému vypadnutiu, ktoré by mohlo zraniť divákov alebo okoloidúcich. ,,Okrem toho sa odstránia tepelné mosty, posilnia sa statické prvky. Taktiež dôjde k rekonštrukcii rozvodov kúrenia v podlahe okolo presklených častí, prípadne sa do niektorých častí fasády doplnia klimatizačné jednotky. Približne 30-ročné existujúce sklo už totiž stratilo aj požadované tepelno-fyzikálne vlastnosti,“ vysvetľuje z oddelenia komunikácie a propagácie PSK Lea Heilová. Divadlo tak v zime ušetrí a v lete bude zase nová fasáda odolnejšia voči prehrievaniu.
Nutné bude tiež odstránenie časti travertínového obkladu. Ten sa potom nahradí tým istým materiálom. Rekonštrukcia by mala stáť 1,8 milióna eur. ,,V súčasnosti prebieha rokovanie s projektantom na spracovanie projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie, následne bude pripravené verejné obstarávanie na stavebné práce. Začiatok realizácie odhaduje župa na začiatok roka 2022,“ doplnila Heilová.
Divadlo má za sebou už niekoľko rekonštrukcií. V roku 2017 prebehla rozsiahla prerábka exteriéru. Kraj vdýchol do okolia inštitúcie moderný vzhľad. Do obnovy priestranstva investoval vyše 970-tisíc eur.
Stále hráme
Divadlá sú už niekoľko mesiacov z dôvodu pandémie koronavírusu pre návštevníkov zatvorené a je otázne, ako dlho ešte budú. Prázdne hľadisko, žiadny potlesk. Situácia, ktorú umelci doteraz nezažili. Poradiť si preto musia bez divákov. Online svet im dáva ako taký priestor na svoju sebarealizáciu. Prešovskí herci o tom vedia svoje. Divadlo Jonáša Záborského zažíva krušné chvíle. Umelci nevideli divákov naživo už niekoľko mesiacov. Napriek tomu zostávajú spolu v kontakte aspoň prostredníctvom online priestoru. Svojim nadšencom ponúkajú predstavenia, ktoré sú prístupné úplne zadarmo.
Aktuálne ponúka inscenácie nielen pre deti, ale aj dospelých. Prinášame prehľad hier, ktoré si môžete pozrieť.
Revízor
Komický činoherný koncert pre jedného hochštaplera a osem obálok. Stojaté vody slastného života v provinčnom mestečku rozvíri príchod revízora a azda len spŕška úplatkov dokáže tieto vody opäť upokojiť. V inscenácii sa predstavia Igor Kasala, Svetlana Wittnerová, Ľudmila Dutková, Gabriela Očkajová a mnohí ďalší.
Nikola Šuhaj
V januári na youtube kanáli odvysielalo divadlo premiéru pôvodného slovenského muzikálu Nikola Šuhaj. Hra je, rovnako ako aj ostatné, prístupná zadarmo pre všetkých divákov. ,,Na konci sveta, v dedinke učupenej v lone štítov, narodil sa zbojník, ktorý bohatým bral a chudobným dával, až kým ho zrada nepripravila o lásku aj o život,“ opisuje hru inštitúcia.
Seňora
Pôvodná hra je inšpirovaná dielom a životom mexickej maliarky Fridy Kahlo. Ako uvádza divadlo, inscenácia je dramatickým portrétom ženského údelu. Obraz ženskej chuti niečo dokázať. Zrkadlo ženskej verejnej intimity. ,,A súčasne je to divoká skica o prekliatí ženskej, čo svojimi názormi presahuje bežné spoločenské normy.“
Neobyčajné dobrodružstvá malého Buratina
Deti poteší rozprávka s pesničkami o zmúdrení malého nezbedníka, ktorý mal veľký sen.
Nemé kráľovné
Zaujímavá je tiež divadelná fikcia o živote herečiek nemého filmu. Autorka Iveta Horváthová si vzala na mušku vedecko-technický pokrok v umení, ktorý prechodom od nemého filmu k zvukovému spôsobil pád najväčších hviezd strieborného plátna. ,,Ich „pozlátka“ sa v súkromí zväčša nelesknú. Sú to len obyčajné ženy, ktoré prežívajú svoje malé či veľké životné tragédie,“ vysvetľuje DJZ.
Červená Čiapočka
Michal Náhlík sa ako autor a súčasne ako režisér inšpiroval bratmi Grimmovcami a vznikla hra Červená čiapočka. ,,Poznáte Veľkého Edgara? Je to svetoznámy umelec, ktorý vo svojom kufríku ukrýva tajuplné poklady. Jedným z nich je aj rozprávka o Červenej Čiapočke,“ láka divadlo.
Pracujú inak
Už minulý rok začiatkom apríla inštitúcia spustila divadlo priamo z obývačky. Ponúkla záznamy z rôznych inscenácií, nechýbal pôvodný slovenský muzikál napísaný na motívy poviedok a románov sira Arthura Conana Doyla a záhadných vrážd vo Whitechapel – Sherlock Holmes. Veľkým lákadlom bola tiež inscenácia Mária Antoinetta. Pozrieť ste si mohli tiež predstavenia Popoluška, Nemé kráľovné, Seňora, Červená čiapočka či Lakomec. Mnohé z nich sú dostupné ešte aj dnes.
Herci okrem toho pracujú na iných aktivitách. Takmer celý divadelný súbor nedávno spolu s režisérom Michalom Náhlíkom odpremiérovali na Rádiu Devín rozhlasovú hru Michaely Zakuťanskej Čenkovej deti 2020 alebo Subjektívny pocit chudoby. Autorka sa inšpirovala kultovým dielom Fraňa Kráľa Čenkovej deti. Príbeh je ale súčasný so silným príklonom k témam, ktoré rezonujú v dnešnej spoločnosti: chudoba, odoberanie detí, nezamestnanosť, migrácia, adopcia.
Vstupenky
Keďže Úrad verejného zdravotníctva vydal zákaz konania kultúrnych podujatí, DJZ nebolo výnimkou. Do odvolania zrušilo všetky predstavenia. Pokladňa takisto zostáva zatvorená.
Inštitúcia ale ponúka niekoľko možností, ako naložiť so zakúpenými vstupenkami:
- ponechanie si vstupeniek ako predplatného na budúci nákup
- navýšenie vernostného kreditu
- vrátenie vstupného