Prešovská samospráva prerozdelila ľuďom dotknutým tragickým výbuchom už takmer 600-tisíc eur

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

PREŠOV – Na pomoc ľuďom dotknutým tragickým výbuchom plynu v bytovke na Mukačevskej ulici 7 v Prešove sa vyzbieralo viac ako päť miliónov eur. Presnú sumu zatiaľ prešovská samospráva ešte nepozná. Tento týždeň čaká na dobiehajúce platby. Do utorka 4. februára, kedy previedla radnica z verejného účtu obyvateľom nateraz posledných 40-tisíc eur, však mesto prerozdelilo zo zbierky ľuďom zasiahnutým tragédiou spolu už 593 500 eur. Agentúru SITA o tom informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek.

 

Ako dodal, zbierka na verejnom účte sa oficiálne skončila 31. januára. Ku koncu mesiaca ostalo na účte ešte vyše 4,48 milióna eur. „K 31. januáru bolo na verejnom účte mesta Prešov ukončené prijímanie finančných prostriedkov pre osoby dotknuté výbuchom plynu na Mukačevskej ulici. Prijaté už budú iba dobiehajúce platby od subjektov, ktoré vopred avizovali zapojenie sa do zbierky. Tieto platby následne zverejníme na web stránke mesta,“ uviedol pre agentúru SITA Tomek.

Doteraz prerozdelené peniaze boli podľa zastupiteľstvom prijatých zásad určené na kompenzáciu následkov pre obyvateľov bytových domov 7 a 9, ktorí boli po výbuchu evakuovaní zo svojich bytov. Zvyšok sumy, vyzbieraný prostredníctvom verejnej zbierky, mesto prerozdelí výlučne pre vlastníkov nehnuteľností v bytovom dome na Mukačevskej 7 na základe podanej žiadosti. Podľa zásad sa suma rozdelí v pomere k metrom štvorcovým bytovej plochy, o ktorú vlastníci prišli.

Výbuch plynu na Mukačevskej ulici v Prešove, ku ktorému došlo 6. decembra minulého roku, si vyžiadal sedem potvrdených obetí. Jedna potenciálna obeť je doteraz nezvestná. Na likvidácii požiaru a evakuácii obyvateľov sa podieľalo 117 hasičov a 50 kusov techniky. Hasičom pri zásahu pomáhali aj záchranári, policajti, vojaci a horskí záchranári. Poškodený panelák už za pomoci špeciálneho demolačného stroja zbúrali. V Prešove je aj naďalej vyhlásená mimoriadna situácia.

Viac o téme: evakuácia, mimoriadna situácia, pomoc, pomoc ľuďom, prerozdelenie peňazí, samospráva, verejná zbierka, výbuch plynu v Prešove

Súvisiace články