Regióny Prešov Top

Prešovčania v proteste pritvrdili: Zablokovali tri vjazdy do mesta

PREŠOV – V piatok popoludní sa v Prešove konal v poradí už tretí protest kvôli neriešeniu dopravnej situácie v meste a jeho okolí. Tentoraz protestujúci blokovali súčasne tri štvorprúdové vjazdy do mesta. Protest trval hodinu a zúčastnila sa ho stovka ľudí.

Občianske združenie Lepší Prešov zorganizovalo ďalšie protestné zhromaždenie, aby tak upozornilo na neúnosnú dopravnú situáciu v meste Prešov a jeho okolí. Organizátori chcú týmto spôsobom vyvinúť tlak na vládu SR, aby urýchlene riešila tento vzniknutý problém. Požadujú bezodkladnú realizáciu výstavby diaľnice D1 juhozápad a rýchlostnej cesty R4 Prešov, severný obchvat.

Jozef Malinovský, spoluorganizátor protestu

 

Je neprístupné, aby sa do hotových projektov robili akékoľvek zásahy, pretože tieto by len znamenali ďalšie odklady výstavby,“ poznamenal Jozef Malinovský zo združenia Lepší Prešov. Ďalej dodal: „Východné Slovensko je dlhodobo finančne diskriminované a pod zámienkou šetrenia za každú cenu sú hotové projekty pred samotnou výstavbou spochybňované.“

Blokáda ciest sa stupňuje

Blokáda sa oproti minulým protestom nielen predĺžila na jednu hodinu, ale aj rozšírila na ďalšie miesta. Prešovčania sa tentokrát zhromaždili na troch miestach naraz, aby vyjadrili svoj postoj. Protest sa uskutočnil na ulici Levočskej, pri spoločnej autobusovej zastávke MHD a SAD, na ulici Armádneho Gen. Svobodu, pred predajňou InterSportu a na Vranovskej ulici pri nákupnom stredisku Coop Jednota. Občianske združenie sa chystalo presunúť aj do Bratislavy, ale miestny úrad bratislavskej mestskej časti Ružinov vydal zákaz konania protestného zhromaždenia pri autobusovej stanici Mlynské Nivy.

„Tento postup len potvrdzuje, že hlavné mesto vôbec nezaujímajú naše problémy,“ odznelo od jedného z organizátorov protestu. V rozhodnutí mestskej časti Ružinov sa však píše, že „komunikácia je z pohľadu dopravy veľmi frekventovaná, pričom zvolávateľ zhromaždenia nielenže nedisponuje povolením cestného správneho orgánu, ale ani súhlasom dopravného inšpektorátu, sú tu opodstatnené dôvody na to, že na mieste verejného zhromaždenia by hrozilo jeho účastníkom závažné nebezpečenstvo pre ich zdravie.“

Protestujúci na hodinu zablokovali aj štvorprúdovú cestu na Levočskej ulici

 

Blokáda na Levočskej ulici

Protestujúci s úsmevom, motoristi znechutení čakaním

Blokády na Levočskej ulici sa zúčastnilo vyše sto protestujúcich a niesla sa prevažne v uvoľnej atmosfére. Na začiatku však niekoľkých protestujúcich pobúrili vodiči, ktorí sa pri blokáde cesty otáčali cez plné pruhy, aby sa vyhli čakaniu. Znechutení boli aj vodiči, ktorí však pre celú situáciu mali určité pochopenie. „Viem, že je to dôležité, ale ja sa ponáhľam a už teraz nestíham, asi to cele nejako obídem,“ uviedol jeden z vodičov.

Viacerí vodiči sa chceli vyhnúť čakaniu

Protestujúci odkázali vodičom, aby vypli motor a na chvíľu relaxovali. Niektorých aj prizývali, aby sa pripojili. Zvyšok blokády sa niesol v príjemnej atmosfére, ktorú si niektorí účastníci krátili aj spevom. Protestu sa zúčastnili rodiny s deťmi, mladí ľudia, dospelí ale aj dôchodcovia, ktorých trápi dopravná situácia v meste.

„Prišiel som podporiť túto akciu, aby si už vláda všimla, že tu máme obrovské dopravné problémy,“ uviedol Stanislav. Na proteste sa zúčastnila aj Miriama: „Aj Prešov by mal mať obchvaty a kamióny by nemali blokovať dopravu. Ľudia by sa mali dostať tam kam chcú v takom čase, aký je reálny a nie, aby sa zbytočne predlžovala cesta. A veľmi ma mrzí, že v Bratislave bola táto akcia zrušená.“

Protestujúci neboli rozhorčení, usmievali sa, zabávali, aj si zaspievali

Tomáš má iný názor: Treba protestovať pred zodpovednými organizáciami, nie sťažovať život bežným občanom, to fakt nie je šťastné riešenie”. Ani Ján nie je fanúšik blokády: „Hodinový protest na troch miestach v Prešove v piatok popoludní – to nie je dobrý nápad, ale keď to niekomu pomôže…”

Pani Mária neskrývala svoju rozhorčenie: „Ja nechápem, prečo sa ide robiť blokáda v Prešove. Ráno čo ráno stojím v zápchach a ešte si ich aj umelo vyrábať? Keď tu bol minister, bolo ho treba zablokovať, aby sa 3 dni neodstal z Prešova, ale nie dnes – výstava v mestskej hale, ľudia budú bežať podať daňové priznanie. Myslím, že dnes akurát tak niekto dostane cez hubu,” dodala celkom vážne.

Kvôli protestom sa vytvárali zápchy aj v okolitých uliciach – Ulica Sázavského

Protesty začali ešte v decembri minulého roka, keď Levočskú ulicu zablokovalo asi 50 Prešovčanov na 15 minút. O dva mesiace neskôr sa na proteste zúčastnilo vyše 300 ľudí a blokáda trvala 30 minút. Prešovčania veria, že tento nátlak pomôže a prispejú tak k riešeniu dopravnej situácie.

Ministerstvo dopravy dlhodobo komunikuje, že pri D1 čaká už len na doplnenie procesu EIA (Environmental Impact Assessment – posúdenie vplyvu na životné prostredie). Víťaz tendra je jasný, stačí poklepať základný kameň a začať stavať. Pri R4 je situácia iná. Prvá etapa je pripravená aj so stavebným povoelním. Na to, aby sa dala vypísať súťaž, však chýbajú peniaze a ministerstvo čaká na zmenu zákona o dlhovej brzde.

Michal Ivan

Foto: Archív autora