Regióny Prešov

Prepúšťanie aj v období koronavírusu má svoje pravidlá, tvrdí odborár

Ilustračná fotografia, pixabay.com

PREŠOV – Jednostranné opatrenia zo strany zamestnávateľov, ktoré budú iba na úkor zamestnancov, nepomôžu situácii. Tvrdí to člen predsedníctva Odborového zväzu (OZ) KOVO Jozef Balica na margo prijímania opatrení zo strany firiem v súvislosti s novým koronavírusom.

 

Zamestnávateľom radí, aby diskutovali so zástupcami zamestnancov, odborármi o vzniknutej situácii, o tom, čo by pomohlo stabilizovať a riešiť ekonomiku firmy. “Nemyslím si, že jednostranné opatrenia zo strany zamestnávateľov, ktoré budú iba na úkor zamestnancov, budú správnym riešením. Zamestnanci naďalej potrebujú platiť účty a každodenné výdavky. Je tu aj štát, aby pomohol prostredníctvom rôznych fondov a samozrejme aj samotná Európska únia, aby pomohla zvládnuť situáciu malým a stredným podnikateľom. Samozrejme aj tým, ktorí zamestnávajú väčšie množstvo ľudí, pretože to nie je jednoduchá situácia. Európa sa s ňou prakticky ešte nestretla,” povedal Balica.

Odborový predák pripomína, že aj keď firmy fungujú, prijímajú rôzne opatrenia, pri prepúšťaní zamestnancov stále platí zákonník práce, ktorý určuje pravidlá. “Firma môže zamestnanca prepustiť aj v tomto prípade, musí však dodržiavať ustanovenia zákonníka práce. To znamená, že pokiaľ by sa rozhodla prepustiť ho dohodou, je to na dohode medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Pokiaľ by sa rozhodla uvoľňovať zamestnancov z organizačných zmien, že nemôže ďalej pokračovať, takisto musí dodržať oznamovaciu lehotu, výpovednú lehotu a samozrejme odstupné, ktoré prináleží zamestnancom,” vysvetlil Balica.

Informácie od zamestnávateľov o problémoch v súvislosti s novým koronavírusom nateraz, ako povedal, nemá. “Mám na starosti predovšetkým prešovský región. Keď sa vyskytne takáto situácia, tak samozrejme, bude snaha to riešiť s príslušnou odborovou organizáciou. Apelujeme hlavne na dodržiavanie hygienických a bezpečnostných podmienok práce tam, kde sa musí pracovať naďalej,” dodal Balica.