Regióny Žilina Prešov Top

Pozostatky Milana Lučanského exhumovali a odviezli z cintorína v rodnej Štrbe

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

MARTIN – Exhumácia a prevoz na nové miesto! Reč je o bývalom policajnom prezidentovi Milanovi Lučanskom, ktorý ku koncu minulého roka spáchal samovraždu vo väzbe. Aj keď bol najprv pochovaný vedľa milovaného otca v popradskej obci Štrba, nakoniec je všetko inak. Rodina Milana Lučanského sa totiž rozhodla, že si ho presťahujú blízko seba – pochovali ho na Národnom cintoríne v Martine. 

 

Informáciu o zmene miesta posledného odpočinku exprezidenta policajného zboru priniesla jeho rodina. “Dnes 23. mája 2021 sa stal Národný cintorín v Martine miestom posledného odpočinku gen. Milana Lučanského,” uviedla rodina na sociálnej sieti. Má to však jedno ale.

Rodina sa totiž rozhodla splniť Lučanského posledné prianie – aby bol pochovaný vedľa svojho milovaného otca, ktorý zomrel tri mesiace pred ním. Napriek tomu však v deň pohrebu (8. januára tohto roku) hovorili, že mu jeho posledné prianie splnia iba dočasne a časom si ho presťahujú bližšie sebe. Na základe povolenia hygienika teda pozostatky bývalého policajného prezident exhumovali. A to sa aj stalo – Lučanského presťahovali na Národný cintorín v Martine.

Zdroj: Polícia Slovenskej republiky

“Rodina Milana Lučanského dostala od hygienik povolenie, aby presťahovali jeho pozostatky na iné miesto posledného odpočinku,” potvrdil pre Zoznam.sk starosta obce Štrba Michal Sýkora. Lučanský pochádzal zo Štrby a preto tam aj bol pochovaný. “Keď som sa s rodinou rozprával po pohrebe, tak mi povedali, že síce mu jeho prianie splnia, ale časom si ho presťahujú bližšie k sebe. A tak sa aj stalo. Nemal som informácie, či tak urobia a kedy,” dodáva Sýkora.

Milan Lučanský pohreb
Pohreb Milana Lučanského v Štrbe
FOTO: Ján Zemiar / Topky

Ako ho mohli presťahovať?

Národný cintorín v Martine je národná kultúrna pamiatka. Zoznam.sk sa preto pozrel aj na to, akým spôsobom mohla rodina presunúť Milana Lučanského z cintorína v Štrbe na cintorín v Martine. Podľa hovorkyne mesta Martin Zuzany Kalmanovej sa tak stalo z dôvodu, že Lučanského pochovali do už existujúceho hrobu jeho rodiny – inými slovami – jeho rodina (manželka s deťmi) býva v Martine a pohrebné miesto vlastnili. Tým pádom ho mohli na cintoríne pochovať. Mesto však musela Lučanského rodina informovať o svojich plánoch. Túto povinnosť si podľa hovorkyne mesta splnili.

Zdroj: FB / Milan Lučanský

Národný cintorín v Martine je známy tým, že je miestom posledného odpočinku viacerých známych ľudí. Ide napríklad o Martina Kukučína, Janka Kráľa, Janka Jesenského, ale aj Jozefa Cígera-Hronského. “V súčasnosti je na Národnom cintoríne pochovaných asi tristo významných osobností,” píše sa na stránke mesta Martin. V roku 1967 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

 

Lučanského pozostatky boli presťahované do Martina, kde žije jeho rodina. Zdroj: TASR / Pavol Ďurčo

Jeho smrť a pokus o samovraždu pobúril

Milan Lučanský pôsobil na čele polície od júna 2018 ako nástupca vtedajšieho policajného prezidenta Tibora Gašpara. V júni 2020 požiadal o uvoľnenie z funkcie, dôvodom mali byť nezhody so súčasným ministrom vnútra Romanom Mikulcom (nominant OĽaNO). Koncom roka 2020 bol zadržaný a následne obvinený v rámci policajnej akcie Judáš. Súd ho do väzby v Prešove.  V polovici decembra mal podľa vlastnej výpovede nehodu – nešťastne zakopol o posteľ a zranil si oko a skončil v nemocnici. Odtiaľ ho previezli do väzenskej nemocnice v Trenčíne a neskôr zas putoval do väzby v Prešove. Tam sa na cele 29. decembra pokúsil o samovraždu. Lučanskému stačilo na jeho plán deväť minút.

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Deň po pokuse o samovraždu Lučanský zomrel v prešovskej fakultnej nemocnici J. A. Reimana. Trestné stíhanie voči jeho osobe bolo z dôvodu smrti zastavené. Udalosti okolo smrti Milana Lučanského stála stoličku vtedajšieho šéfa Zboru väzenskej a justičnej stráže Milana Ivana. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková vytvorila špeciálnu skupinu, aby preverila smrť policajného exprezidenta. Tá po viac ako troch mesiacoch skúmania dospela k záveru, že išlo o samovraždu.

Galéria
V Martine sú pochované viaceré významné slovenské osobnosti. Zdroj: TASR / Pavol Ďurčo.
Zdroj: TASR / Pavol Ďurčo
Lučanského rodina zverejnila informáciu o presťahovaní jeho pozostatkov spolu s básňou od Pavla Országha Hviezdoslava. Zdroj: TASR / Pavol Ďurčo
Na Národnom cintoríne je pochovaný aj Martin Kukučín. Zdroj: TASR / Erika Ďurčová.
Zdroj: FB / Milan Lučanský
Pohreb Milana Lučanského v obci Štrba. Zdroj: TASR / Milan Kapusta
Pohreb Milana Lučanského v obci Štrba. Zdroj: TASR / Milan Kapusta
navigate_before
navigate_next